DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fransa’da grev hazırlığı

Metal işçileri 5-9 Haziran tarihleri arasında eylemler yapacak, 8 Haziran günü de greve çıkacak.

HABER MERKEZİ– Genel İş Federasyonu (CGT) tarafından yapılan açıklamada, metal sektöründeki toplu iş görüşmelerinde işçi haklarına sahip çıkmak için genel grev çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Yeni cumhurbaşkanının (Emmanuel Macron) seçilmesinin ardından ilk olarak iş yasasını tahrip etmeyi hedef alması, eylem planımızın ve ulusal toplu iş sözleşmesi mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hükümetin yeniden şekillenen politikasını ve (Fransa’da yapılacak 11-18 Haziran milletvekili seçimlerini) beklemeden taleplerimizi ve muhalefetimizi ileriye taşımalıyız” denildi.

Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un ilk hedeflerinden biri iş yasasını bir kez daha değiştirip işçilerin varolan haklarını tümden yok etmek. 2016 yılında da el Khomri adı verilen yeni iş yasası yürürlüğe sokulmuş, aylarca grev ve eylemler yapan Fransız işçi ve emekçilerinin talepleri dikkate alınmamıştı.

İşçiler, çalışma saatlerinin azaltılması, çalışma koşullerının düzeltilmesi, genel toplu iş sözleşmesinin garanti altına alınması, bütün işçiler için eşit haklar gibi taleplerin yerine getirilmesini istiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close