DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fransa’da on binler yine sokağa çıktı

Macrongillerin neoliberal çalışma reformuna karşı işçi ve emekçiler yine sokağa çıktılar

HABER MERKEZİ– Bugün Fransız işçi ve emekçileri Macrongillerin tepeden inme kararnameyle neoliberal “çalışma reformları” gerçekleştirmek istemesine karşı yine sokağa çıktılar.

CGT’nin çağrısıyla başta Paris olmak üzere, ülkenin pek çok şehrinde on binlerce emekçi neoliberal saldırı yasasına karşı tepkilerini dile getirdiler.

Macron’un ülkede “yüzde 9,5 oranındaki işsizliğe çare bulacağını” belirterek ortaya atttığı en önemli seçim vaadi olan söz konusu neoliberal reform, patronların, işten haksız çıkarmalarda ödenecek tazminatlar için tavan belirlenmesine ve herhangi bir yasal kısıtlamaya maruz kalmaksızın çalışma saatlerini belirleme özgürlüğü elde etmesine imkan tanıyan düzenlemeler içeriyor.

Tasarıda, 50’den az çalışanı bulunan iş yerlerinde patronların sendika temsilcisi olmaksızın çalışanla masaya oturabilmesi ve işten çıkarılmalarda itiraz süresinin bir yıl ile sınırlandırılması gibi değişiklikler de yer alıyor.

31 Ağustos’ta açıklanan kararnameler, bugün Bakanlar Kurulunda onaylanacak ve kısa bir süre sonra ise resmi gazetede yayınlanarak yasallaşacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close