DÜNYA

Fransa’dan Kürt Tv’lerini kapatma girişimine tepki

Fransız basın sendikaları Kürt televizyonlarını kapatmaya hazırlanan  Eutelsat’a “Kararınızdan vaz geçin” uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ– Acil olarak bir açıklama yapan Fransız basın sendikaları, SNJ, SNJ-CGT ve CFDT-Journalist, Eutelsat’ın Kürt televizyon kanalları olan Ronahî TV, Stêrk TV ve News Channel’in yayınlarını durdurma kararında vaz geçmesi çağrısında bulundu.

Böylesi bir kararın hayata geçirilmesinin, şu anda gazeteciler için büyük bir cezaevi konumunda olan, basın özgürlüğünün tamamen çiğnendiği Türkiye’de Erdoğan’ın politikalarına destek vermek anlamına geldiğine de dikkat çekildi.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te 18-19 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılan Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu’nda da Kürt televizyon kanallarına yönelik tehdidin gündeme geldiği hatırlatılan açıklamada, “Oy birliği ile bir önerge de kabul edildi” denildi.

Ekim 2016’da da Fransız basın sendikalarının benzer bir uygulamaya karşı durduğu o dönemde Kürt televizyon kanalları Med Nûçe ve Newroz TV’ye desteklerini sundukları da dile getirilen açıklamada, Fransız adaletinin Eutelsat’ın kararını iptal ettiğini ve bu TV kanallarının yayınlarının devam etmesi gerektiğine hükmettiği de hatırlatıldı.

Bugün ise, Erdoğan rejiminin emrinde olan RTÜK’ün baskıları ile hisselerinin büyük bir çoğunluğunun Fransız devletinde bulunan Eutelsat’ın yeni 3 Kürt kanalının yayınlarını kesmeye hazırlandığına dikkat çekildi.

Her üç TV kanalının yayınlarının kesilmesinin şu anda gazeteciler için büyük bir cezaevi konumuna gelen Erdoğan rejimindeki Türkiye’de basın özgürlüğüne bir darbe vurmak anlamına geleceği de belirtilen açıklamada, Eutelsat Genel Müdürü Rodolphe Belmer’e bu tehditleri hayata geçirmemesi çağrısında da bulundu.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu ise Eutelsat’ta hisselerin çoğunluğunu elinde bulunduran Fransız hükümetinden, haber verme özgürlüğünü tehdit eden bu kararı hayata geçirmemesi çağrısında bulundu. Açıklamada haber verme özgürlüğünün Avrupa’nın temel değerlerinden biri olduğuna da dikkat çekildi.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu ayrıca Avrupa Konseyi’ni de Türk devleti nezdinde girişimde bulunmaya çağırdı.

ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close