DÜNYAManşet

 Fransa’nın Genel Güvenlik yasası kimler için?

Fransa’da son yıllarda artan eylemlerin ardından gündeme gelen Genel Güvenlik Yasası, 2020 yılının son aylarında hızlıca parlamentodan geçip senatoya sunulmuştu.
Yasa’nın 24. maddesi, gazetecilerin ve genel olerak kitlelerin ifade özgürlüğünü kısıtlayan, diğer taraftan da polis yetkisini sınırsızca arttırmayı öngörüyordu. Bu nedenle Fransa’nın hemen hemen tüm şehirlerinde aylarca yasa karşıtı kitlesel sokak gösterileri yapıldı.

Yetkililer yasanın bu haliyle çıkmayacağını anlayınca göstericilere 24. Madde’yi yeniden gözden geçirecekleri sözü verdiler. Dolayısıyla Genel Güvenlik Yasası, parlamentodan 6 günde geçtiği hızda, senatodan geçememişti. Şimdilerde -tesadüf mü bilinmez, tam da henüz covid önlemleri nedeniyle yeniden gündeme gelen bir dizi sokağa çıkma yasağı kararlarından tam bir hafta sonra- senatodan geçiverdi. Sözüm ona 24. Madde’de değişikler yapıldı ve 7 Mart 2021 tarihinde çoğunluk oyu ile senatodanda onay aldı. Bakalım neler “değişmiş”?!.

“İtaat etmeyenleri” bekleyen cezalar

24. Madde’de “Gazeteciler ya da amatörler, polisi teşhir eden fotoğraf çekemez ve yayınlayamaz” deniyordu. Senatonun çok özel ve uzun çabasından sonra bakın yerine ne koymuşlar? “Fotoğraf çekebilir ancak polisin kimliğini tespit eden bir çekim yapamaz, yayınlayamayız”. Polis hakkında kimlik bilgileri ya da polise dair bilgi veri vb. veremez bunu yayınlayamaz paylaşamayız! Fotoğraf çekebilme ve yayınlamada serbestiz; ancak kimin yaptığını söyleme, teşhir etme hakkımız yok. Yani gazetecilikteki ‘5 n bir k’ kuralındaki ‘k’yı, (kim) haber kurallarından birini ortadan kaldırıp yasaklıyorlar.
İtaat etmeyenlerimizi de bakın nasıl terbiye etmeyi düşünüyorlar:

Polisin yüzünü gösteren bir fotoğraf çekip bunu yayınlamamız durumunda, 5 yıl hapis 75 bin euros para cezasına çarptırılabiliriz.

Yine polisin bilgilerini yayınlarsanız, 5 yıl hapis, 300 bin euro para cezasına çarptırılabilirsiniz. Yanlış anlamadınız, ya da rakamlar yanlış yazılmadı! Yani duruma göre 5 yıl hapis, 75 bin ila 300 bin euro arası para cezası itaatsizleri bekliyor!

Genel güvenlik yasası kimin güvenliği için?

Yeni Güvenlik Yasası ile, il ve ilçe polisinden bekçisine, gardiyanından arazi bekçilerine ve kapıcısına kadar görev ve yetkileri arttırılıyor. Bizim de yaşam alanlarımız giderek daraltılıyor. Mesela bomboş bir arazide yürüyüşe çıktınız, karşınıza bir kiraz ağacı çıktı -bizim kültürümüzde çok yaygındır ‘kiraz, ağacından yenir’ deyip dadanmak. Ya da ceviz ve kestane zamanı biraz toplayayım dersiniz. Demeyin artık! Çünkü bu size çok pahalıya patlayabilir. Birileri tepenizde belirip, “ben arazi bekçisiyim yaptığınız özel mülke tecavüzdür yasadışıdır” deyip size ceza yazabilir. Çünkü yeni güvenlik yasasıyla, patronlara ait bütün mal ve mülkler, biz “çapulculara” karşı koruma altına alınmış.

Yine arabanızı yol kenarında ya da uygun bulduğunuz bir yere park ettiniz, döndüğünüzde arabanızı bulamama riskiniz var. Çünkü, sistemi koruma bekçileri artık her yerde ve her türlü yetkiyle donatılmış durumda. Arazi bekçisi arabanızı saniyesi parayla dönen araba bekletme yerine çektirmiştir! Bu da yetmiyor, havadan ve karadan gözetlenmemiz için cihazlarla donatılıyoruz. Drone kullanımını legalleştirip, kamera kullanım alanlarını yaygınlaştırıp genişletmişler. Devlet daireleri ve özel kurumların daha fazla gözetlenmesi için daha fazla kamera; sokaklardan binaların girişlerine kadar kameralanacağız! Kapıcılarımız polisle birlikte çalışmaya teşvik ediliyor. Kapıcı gerekli görürse görüntüleri polise verebilir.

Özel güvenlik çalışanları üzerinde sıkılaştırılmış kontrol ve seçicilik uygulaması

Mağaza, banka vb. güvenlik görevlisi olarak çalışan gardiyanlara, sıkılaştırılmış özel bir kontrol uygulaması getiriliyor. Bu sektörde ise alımlar seçicileştiriliyor. Fransa’da 5 yıl ikamet etmiş olması, oturum kartı olması, Fransızca konuşuyor olması ve Fransa ulusunun değerlerini tanıyor olması koşulu isteniyor. Bu alanlar özel bir şirketin güvenliği tarafından sıkı bir kontrole tabi tutulacak. Örneğin, mağazada yasadışı çalışanların fark edilmesi durumunda ihbar kitleriyle ihbar edip haklarında işlem yapma yetkisi veriyor şirkete.

Daha ne olsun? Onlar kavgayı çoktan başlatmış, her türlü özgürlük alanımızı gün be gün daha fazla daraltmak istiyorlar. İzin verecek miyiz?

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close