DÜNYAGENÇLİKManşet

‘Friday for Future’

İklim değişikliğine dair her Cuma yaptıkları eyleme tatile rağmen ara vermeyen  lise öğrencileriyle yaptığımız röportajı ayınlıyoruz

HABER MERKEZİ– Lise öğrencileri, her Cuma dünya genelinde ve Avrupa’nın bir çok kentinde olduğu gibi Stuttgart’ta eylem yapıyor.

friday for future

Stuttgart’ta Belediye Sarayı’nın önünde tatile karşın eylemlerine ara vermeyen öğrencilerle röportaj yaptık.

YD: Kaç yaşındasın ve nerde okuyorsun?

Patrick Wexler: 16 yaşındayım. Vaihingen – Hegel Gymnasium’da okuyorum.

YD: Neden burdasiniz?

PW: Iklim politikalarının değişmesini istediğim için. Okullar tatile girse bile, iklim değişikliği devam ediyor.

YD: Talepleriniz ve önerileriniz neler?

PW: Başta kömür üretimine son verilmesi. Trafik, yüksek oranda sera gazi salgılıyor. Sürdürülebilir bir beslenme ve ekonomi olmalı. Sürdürülebilir enerjiye yatırım yapılmalı. Stuttgart için (yıllık) 370 Euro’luk bilet getirilmeli. Ayda bir kere arabadan inip, bisiklet sürmek yetmez.

YD: Okul arkadaşların nasıl karşılıyor?

PW: Çok farklı tepkiler var. Onlara göre, iklimin korunması, sürdürülebilirlik havalı konular. Ama kendilerinin bir şeyler yapması gerektiğinin bilincinde değiller. Ayda bir kere arabadan inip, bisiklete binmenin yetmediğini fark etmiyorlar.

YD: Burada yaşayan göçmenler ne yapabilir?

PW: Cuma öğlenleri grev ve eylemlere gelebilirsiniz. Çok insan çalışıyor ama zamanı olanlar kısa da olsa uğrayabilirler. Talepler ne, nasıl destek olabiliriz vb. bunlara bakabilirsiniz. İnsan çok şey öğrenebilir ve hareketin bir parçası olabilir.

friday for future

YD: Sizi tanıyabilir miyiz?

Ernesto: Michael Bauer Waldorffschule öğrencisiyim. 17 yaşındayım.

YD: Neler yapıyorsunuz?

E: Şehir merkezinde yürüyüş yaptık. Belediye önünden başladık ve yine burada bitirdik.

YD: Talepleriniz neler?

E: Kömür üretiminin sona erdirilmesi. Stuttgart için, trafikten arındırılmış, arabasız bir şehir düşünülebilir. Scientists for Future (Gelecek İçin Bilim İnsanları), Klimanotstand (İklimde Acil Durum) vb. 20’ye yakın çevre örgütü ile ortak çalışıyoruz.

YD: Dizel yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

E: Dizel yasağı, doğru bir çözüm değil. Sorun dizel değil. Özel arabaları tümüyle şehirden çıkarıp, yerine bisiklet yolları yapmak ve ulaşımı parasız hale getirmek gerek.

YD: Dizel yasağına karşı da bir hareket oluştu. Insanlar mağdur oldular, yeni araba satın almak zorundalar. Otomotiv şirketleri faturayı üstlenmek zorundalar.

E: Elektrikli araba iyi bir gelişme ama kesin çözüm değil. Aslolan bireysel ulaşımı azaltıp, toplu taşımacılığı güçlendirmek. En iyisi, tüm ulaşımı özellikle de raylı sistemi parasız hale getirmek.

YD: Buradakiler öğrenci mi genelde, öğretmenlerin katılımı nasıl? Hangi okullar var.

E: Çoğunlukla öğrenci, hemen hemen tüm okullardan öğrenciler.

friday for future

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close