DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Gana: İşçiler madenci katliamlarını protesto etti

İşçiler maden patronları arasındaki kirli ilişkileri ve artan sayılarda yaşanan madenci katliamlarını protesto ederek Bakanlığa isyan etti.

gana-maden-işçileri

HABER MERKEZİ– Gana’nın Ashanti Bölgesi’ndeki Konongo’da bulunan Owere Mines adlı maden şirketinde çalışan işçiler, kötü çalışma koşullarını protesto etmek için dün (Salı günü) Toprak ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na yürüdüler.

Madenlerde patronların çevirdiği fırıldaklara engel olmak ve çalışma koşullarını düzeltmek için bakanlığa ve hükümete çağrıda bulundular.

İşçiler aynı zamanda kendi çapında tekel olan Owere Madencilik şirketinin çevirdiği dolapları deşifre ettiler.

Gana’daki “yasadışı madenler“de artan işçi ölümlerinin nedeni

Owere Madencilik devletten maden faaliyetleri için geniş kapsamlı bir imtiyaz almış bir şirket. 125 km’lik bir alanda faaliyet gösterme yetkisi olan bu şirket son 3 yıldır işlerinin büyük bir bölümünü -sözümona- durdurmuş durumda.

İşçiler gerçek durumun böyle olmadığını, Owere’nin imtiyaz sahibi olduğu geniş maden alanlarını parsel parsel küçük madencilik şirketlerine -yasadışı şekilde- kiraladığını açığa çıkardılar.

Son dönemde ülkede yaşanan -yasadışı olduğu söylenen madenlerdeki- işçi katliamlarında artışın bir sebebi de işte bu kirli çark. Muhtemelen yüksek kiralar ödeyen küçük maden şirketlerinin patronları bu çark içerisinde işçileri son derece düşük ücretler karşılığında ve iş güvenliğinin olmadığı koşullarda çalıştırıyorlar.

İşçilerin kirli ilişkileri açığa çıkarmalarından rahatsız olan Bakanlık “konuyu araştıracaklarını“ söylemekle yetindi!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close