MAKALELER

Geleceğin bilgisayarları nasıl olacak

http://www.elektrotekno.com/userpix/13254_20080725215601_1.jpgEv bilgisayarlarının geleceği nasıl olacak?
Gelecekteki PC’ler bir tablet gibi mi yoksa laptop gibi mi görünecek? Büyük mü küçük mü olacak?

Büyük ekranlı PC’leri mi yoksa hafif ve taşınabilir PC’leri mi tercih edeceğiz? Onlar hakkında sormamız gereken en önemli sorular bunlar olsa gerek.

CES 2011’de gördüğümüz yeni cihazlar ve bileşenlere bakacak olursa gelecekteki PC’lerin birçok biçimde olacağını söyleyebiliriz. İşte 5 sene sonra karşılaşacağımız PC’ler hakkında tahminlerimiz.

Yeni görüntü teknolojileri

HDTV’lerde ve diğer cihazlarda çok moda olan 3D teknolojisi, PC’lere de taşınabilir. Gelecekteki PC’ler otostereoskopik 3D ekranlara sahip olacak, yani 3D efektleri görebilmek için gözlük takmamız gerekmeyecek. Ekranlar ise çoklu dokunmatik özelliğe sahip olacaklar.

Daha küçük, daha hızlı ve daha ucuz PC’ler

Bugün küçük cihazların neredeyse her şeyi yapabildiğini göz önüne alırsak, gelecekteki PC’lerin tüm işlemleri tek bir çipte yapması mümkün olabilir. Çip üzerinde sistem (SoC) teknolojisi akıllı telefonlarda ve tabletlerde giderek yaygınlaşıyor ve özellikle Windows 8’deki destek ile bu, PC’lere de sıçrayabilir.

Gelecekteki PC’ler ayrıca AMD Fusion işlemcileri gibi CPU ve grafik işlemci paketleri ile CPU ve GPU arasındaki iletişimi hızlandıracak. Araştırmacılar, önümüzdeki birkaç sene içinde 1.000 çekirdekli işlemcilerin de hizmete sunulacağını söylüyorlar.

Biçim

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTBsUGsgXgRf8uLBep9UeLAhyxwIpNOzbzdLQxmyZ5a-WSF1yZNugGeleceğin çoklu dokunmatik PC’leri birçok biçimde karşımıza çıkabilecek. İstediğimiz zaman açılabilen üç ekrana sahip laptop’lar veya tabletler görmemiz mümkün.

Gelecekteki PC’ler daha çok ekran boşluğuna sahip olacak ve dokunma özelliklerini sınırlarına taşıyacak. Tablet biçiminde PC’ler, taşınabilir bilgisayarlarda daha çok kullanım alanı bulacak.

İşletim sistemleri ve özel işlevler

İşletim sistemleri

Geleceğin işletim sistemleri daha sağlam olacak ve üzerinde çalıştırmak istediğiniz her şeyi destekleyebilecek, aynı zamanda kullanımı daha kolay olacak. Bulut teknolojileri gelişecek ve verilerinizi çevrim içi saklayabilme seçeneğine sahip olacaksınız.

Windows hala yaşamını sürdürüyor olacak ancak Android ve diğer gelişen işletim sistemleri ile çok daha fazla rekabet içinde olacak.

Özel işlevler

Gelecekteki PC’lerimiz, 6TB’dan daha fazla veri depolayabilen ve şu an gelişirme aşamasında olan Holografik çok yönlü diskleri (HVD) çalabilecek.

Önümüzdeki iki sene içerisinde bilgisayarlar DDR4 RAM’lerle gelecek ve beş sene içerisinde DDR5’ler piyasada olacak.,

chip

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close