GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

General Motors’ta 40 günlük grevin ardından anlaşma sağlandı

General Motors’ta yüzyılın en uzun süren grevi kısmi kazanımlarla son buldu

HABER MERKEZİ– Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası ile General Motors arasındaki anlaşmazlık sona erdi. Taraflar 16 Ekim’de el sıkışarak 40 gün süren grevi sona erdirecek bir anlaşmaya vardılar. Detroit News’ın haberine göre GM’in içerisindeki pek çok yetkili bu anlaşmaya sıcak bakmazken, yüzde 43’e yüzde 57’lik bir oy farkı ile grevin sonlandırılması uygun bulundu.

Yaklaşık 49 bin işçi Eylül ayında ücretlerinin düşük olduğu, sigortalarıyla ilgilenilmediği ve iş güvenliklerinin olmadığı gerekçesi ile iş bırakma kararı almıştı. Anlaşma sonucunda işçiler zam almakla kalmayacak, 11 bin dolarlık ikramiyeye de erişebilecekler. Yeni anlaşmayla birlikte saatlik (geçici) işçilerin kadrolu işçi olma yolları da kısmen açılacak.

Anlaşmayla, yüzde 3 oranında zam yapılacak ücretlerde diğer yıllarda yüzde 4’lük artış öngörülüyor. Geçici işçiler, 3 yıllık çalışmadan sonra daimi işçiler haline getirilecek, yeni işe alımlar için tam ücret oranına 8 yerine 4 yıl içinde erişilebilecek.

En yüksek ücret ise saatte 30 dolardan 32 dolara çıkarıldı. Daimi işçiler ayrıca 11 bin ABD Doları tutarında ikramiye kazanacak ve geçici işçilere ise 4 bin ABD Doları ikramiye verilecek. Öte yandan, sağlık bakım (sigorta) ödemelerinde artış yapılmadı.

Detroit News’ın haberine göre bu anlaşma, GM’in UAW yetkililerine götürdüğü ilk anlaşmaya oldukça benziyor. 40 gün süren bu grev, General Motors’un 2 milyar dolar zarar etmesine sebep olmuştu.

UAW yöneticisi Terry Dittes: “General Motors üyeleri kararını verdi. Bu kararı veren UAW-GM yetkilileri ile gurur duyuyoruz. Bu özverileri ve cesur tavırları sayesinde Amerikan işçilerin çalışma şekli ve maaş yapıları değişecek, kadro yolu açılacak.”

UAW, benzer bir anlaşmayı Ford ile yapmayı da planlıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close