DÜNYAManşetVideo

Göçmen kampına saldırı

Manus Adası’ndaki ‘resmi’ olarak kapatılan kampta direnen göçmenlere yönelik saldırı gerçekleştirildi

HABER MERKEZİ– Papua Yeni Gine polisi, Avustralya’ya gelen göçmenlerin tutulduğu ve geçtiğimiz 31 Ekim’de “resmi” olarak kapatıldığı duyurulan Manus Adası’ndaki “gözaltı merkezi”ne saldırdı.

manus kamp 1

Sabah saatlerinde başlayan saldırı, 24 gün önce kapatılan merkezi terk etmeyi reddeden yüzlerce kişiyi yeni barınaklara zorla taşımak için yapıldı.

Saldırı sırasında göçmenler, sosyal medya hesaplarından polisin ve özel kuvvetlerin merkeze girerek su depolarını yıkmaya başladığı, cep telefonlarını topladığı ve saldırı altında oldukları yönünde mesajlar paylaştı.

Polisin saldırısı sonucunda yaralananların olduğu ve göçmenlerin otobüslere zorla bindirilerek götürüldüğü bildirildi.

Avustralya’da protesto eylemleri

Kampa saldırı haberi alınır alınmaz Avustralya’nın başta Sdney olmak üzere çeşitli kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

manus kamp 2

manus kamp 4

‘Kapatılan’ kampta direniyorlardı

manus

Yaklaşık 4 yıldır Manus Adası’ndaki kampta tutulan erkek göçmenler, Papua Yeni Gine’nin Lorengau kentinde üç yerde kurulan barınaklara taşınmayı, kendilerini güvende hissetmedikleri için reddediyorlardı.

Göçmenlerin, resmi olarak kapatılan, elektrik, su, gaz ve gıda maddeleri verilmeyen kampta kalmayı sürdürürken, su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kuyu kazmaya başladıkları bildirilmişti.

manus kamp 3

‘Yeni barınaklar hazır değil’

Öte yandan, Birleşmiş Milletler, kapatılan merkezde kalanlar için yapılan yeni barınakların hazır olmadığını açıkladı. Tahliye çalışmalarını takip eden Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) Bölge Temsilcisi Nat Jit Lam, ‘‘Her yerde ağır iş makinaları var, hiç çevre duvarı inşa edilmemiş, oralar bu haldeyken hiçbir mülteciyi götürmeyeceğim.’’ ifadelerini kullandı.

Söz konusu 600 kişinin merkezden ayrılmamaları durumunda Papua Yeni Gine güvenlik güçlerinin, yeni barınaklara gitmeleri halinde de yerli halkın hedefi olacaklarını dile getiren insan hakları kuruluşları ise, her iki durumda da can güvenliği tehlikesi bulunduğunu savunuyor.

Avustralya hükümeti, uyguladığı sıkı “sınır koruma programları” çerçevesinde ülkeye teknelerle gelen göçmenleri yakalayarak deniz aşırı ülkelere kurduğu gözaltı merkezlerinde tutuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close