DÜNYAManşet

Göçmen yürüyüşüne karşı Meksika sınırına 15 bin Amerikan askeri

Trump, ABD’ye yürüyen binlerce göçmeni düşman ilan edip sınırdan geçişlere izin verilmeyeceğini yineledi

HABER MERKEZİ– ABD Başkanı Trump „Suçlu değiliz, uluslararası emekçileriz“ diyerek ABD’ye doğru yürüyen binlerce göçmeni yine tehdit etti; Meksika sınırına 10-15 bin askerin sevk edileceğini duyurdu.

Göçmenleri düşman ilan eden Trump, “Sınır Kontrol güçleri ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin arasında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Trump ayrıca, söz konusu göçmen konvoyunun oluşmasına ve yola devam etmesine izin veren Latin Amerikan ülkelerine ABD’nin yaptığı yardımları kesmeyi ciddi şekilde düşündüklerini de sözlerine ekledi.

„Amerikan ulusu“nun tarihte kıtayı işgal (yerli halkların katliamı, talan) ve sömürgecilik yoluyla oluştuğunu „unutan“ Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ilerleyişini “Ülkesini işgal” olarak nitelemiş ve “Ordumuz sizi bekliyor olacak.” diyerek tehditler savurmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için yola çıkan ”göçmen kervanı”na 7 binden fazla kişinin katıldığını bildiriyor.

İlk göçmen kafilesi Honduras’tan 13 Ekim’de yola çıkmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close