DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Grev tehdidi yetti, Daily Mail ofislerini temizleyen işçiler kazandı

İngiltere’nin medya tekellerinden Daily Mail’in bürolarını temizleyen göçmen işçiler ücretlerde önemli bir kazanım elde ettiler

HABER MERKEZİ- İngiltere’de, Mitie Group adlı temizlik firmasında “legal olarak mümkün en düşük ücretlerle” çalıştırılan ve medya tekeli Daily Mail’in ofislerini temizleyen göçmen işçiler ücret mücadelesinde önemli bir kazanım elde ettiler.

Righttoremain.org sitesinin haberine göre, bağımsız kimliğiyle tanına “United Voices of the World” UVW sendikasında örgütlenen temizlik işçileri 7.50 sterlin saat ücretlerini kabul etmeyip Londra için “yaşanabilir ücret” talebitle mücadeleyi yükselttiler. Talepleri kabul edilmezse greve çıkacaklarını ilan eden işçiler, her türlü baskıya rağmen mücadelelerinde ısrar ettiler.

Temizlik firması patronları Daily Mail ofislerinin koridorlarında işçileri tehdit eetiler ama işçilerin kararlılığı karşısında geri adım atarak 10.20 sterlin saat ücreti ödemeyi kabul etmek zorunda kaldılar. Bu, aylık olarak 500 sterlin, yıllık ise 6.000 sterlin fazla ücret anlamına geliyor.

Göçmen işçiler diğer ülkelerde olduğu gibi İngiltere’de de temizlik gibi “istenmeyen” alanlarda kölece çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Irkçı-ayrımcı politikalarla birleşik ortaya çıkan bu durum olabilecek en düşük ücretler gerçeğini de beraberinde getiriyor.

Bu yönüyle, Daily Mail’deki temizlik işçilerinin elde ettiği kazanım göçmen emekçiler açısından önemli bir zafer niteliği taşıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close