GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere: Demiryollarında 4 günlük grev

Binlerce demiryolu çalışanı, ‘iş güvenliği’ talebiyle Perşembe gününden itibaren 4 günlük greve çıktı

HABER MERKEZİ– İngiltere’de demir yollarında uzun bir süreden beri devam eden bir türlü çözülemeyen sorunlar karşısında yine greve çıkıldı. Binlerce demiryolu çalışanının katıldığı -dün başlayan- grev 4 gün sürecek.

Başta, yolcu güvenliğini ilgilendiren istasyonlardaki güvenlik işçilerinin işten çıkartılmak istenmesi olmak üzere, birçok sorunla ilgili yetkililerle görüşmeler yapan Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT), hükümet ve özel şirketlerin sorunları çözmeye yanaşmadığını belirtti.

Uzun süredir devam eden anlaşmazlık, son iki yıl içinde RMT sendikası üyeleri tarafından 34 gün süren grevlerle sonuçlandı. Haziran ayındaki grev 5 gün sürmüştü.

RMT “personelin grev yapmaktan başka çaresi kalmadığını ve Güney Batı Demiryolları SWR’nin güvenlik rollerini garanti altına almadığını” belirtti.

BBC’de yer alan habere göre, SWR’nin, Pazartesi gününün sonuna kadar sürecek olan grev boyunca günde 800 trenin en az yarısını iptal edeceği belirtildi.

Londra ve Berkshire, Surrey, Hampshire, Dorset, Wight Adası ve Somerset, Devon’da hizmet veren SWR, Kasım 2017’den bu yana RMT ile anlaşmazlık içinde bulunuyor.

Öte yandan, demiryollarını özel şirketlere peşkeş çeken hükümet, yaşanan sorunların çözümsüz kalmasında rol oynayarak şirketleri kollamaya devam ediyor.

1979 yılından itibaren özelleştirilen demir yollarında onlarca özel şirket faaliyettte.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close