GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere: Demiryollarında 27 günlük grev planlanıyor

Binlerce demiryolu çalışanı, ‘iş güvenliği’ talebiyle Aralık ayında ve yeni yılda greve çıkacak

HABER MERKEZİ– İngiltere’de demir yollarında uzun bir süreden beri devam eden bir türlü çözülemeyen sorunlar karşısında yine greve çıkılacak. Binlerce demiryolu çalışanının katılacağı grev aralılarla toplam 27 gün sürecek.

Başta, yolcu güvenliğini ilgilendiren istasyonlardaki güvenlik işçilerinin işten çıkartılmak istenmesi olmak üzere, birçok sorunla ilgili yetkililerle görüşmeler yapan Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT), hükümet ve özel şirketlerin sorunları çözmeye yanaşmadığını belirtti.

Bu nedenle,

2 Aralık Pazartesi’den 11 Aralık Çarşamba gecesine kadar,

13 Aralık Cuma’dan 24 Aralık Salı gecesine kadar,

27 Aralık Cuma’dan 1 Ocak gecesine kadar olmak üzere toplam 27 günlük grev yapılması planlanıyor.

Uzun süredir devam eden anlaşmazlık, son iki yıl içinde RMT sendikası üyeleri tarafından onlarca gün süren grevlerle sonuçlandı. Haziran ayındaki grev 5 gün, Ağustos ayında yapılan grev 4 gün sürmüştü.

RMT “personelin grev yapmaktan başka çaresi kalmadığını ve Güney Batı Demiryolları SWR’nin güvenlik rollerini garanti altına almadığını” belirtti.

BBC’de yer alan habere göre, Londra ve Berkshire, Surrey, Hampshire, Dorset, Wight Adası ve Somerset, Devon’da hizmet veren SWR, Kasım 2017’den bu yana RMT ile anlaşmazlık içinde bulunuyor.

Öte yandan, demiryollarını özel şirketlere peşkeş çeken hükümet, yaşanan sorunların çözümsüz kalmasında rol oynayarak şirketleri kollamaya devam ediyor.

1979 yılından itibaren özelleştirilen demir yollarında onlarca özel şirket faaliyettte.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close