DÜNYAManşetVideo

Hambach ormanı savunması için dev gösteri hazırlıkları

6 Ekim’de Hambach Ormanı yakınında, 13 Ekim’de ise Berlin’de büyük gösteriler düzenlenecek

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, RWE enerji tekelinin işlettiği linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışan aktivistlere yönelik 20 gün önce başlayan polis saldırısına karşı direniş ve protesto gösterileri sürüyor.

Geçtiğimiz hafta, hükümeti “Operasyonun durdurulduğunu” açıklamak zorunda bırakan, operasyon sırasında bir gazetecinin hayatını kaybetmesi olayının ardından orman savunması yeniden istim alıyor.

Önceki gün, polisin “Orman Yürüyüşü” adı altında planlanan protesto eylemini yasaklamış olmasına rağmen Hambach Ormanında 7 bin kişi toplandı. Polisin biber gazlı saldırıları kitlenin protestosunu durduramadı.

Öte yandan, ormanın kalan kısmını savunmak için yıllardır ağaçlarda yaşayan aktivistlerin bir kısmının gözaltına alınmış olmasının da etkisiyle yeni aktivistler yeni ahşap evler inşa ederek buralarda kalmaya başladılar.

hambacher forst

Zira, polis, operasyon sırasında ağaçların üzerinde bulunan barınakları sökmüştü.

Yıllardır ağaçlarda yaşıyorlardı

Alman enerji devi RWE’nin yeni linyit madenleri için bir ormanı tamamen yok etmesine engel olmaya çalışan onlarca genç, işgal ettikleri ağaçlarda yaşayarak bu kıyımı durdurmaya çalıştılar.

12 bin yaşında olduğu bilinen 7 bin hektar büyüklüğündeki Hambach Ormanı, RWE’nin kömür ocağının genişletilmesi kapsamında yıllardır kesiliyor.

RWE şirketinin alandaki çalışmaları sonunda 7 bin hektarlık Hambach Ormanı’ndan geriye yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm kaldı. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7’si Almanya’da bulunuyor.

Büyük eylem hazırlıkları

Polis saldırıları boyunce her gün protesto eylemi yapan aktivistler, 6 Ekim 2018 tarihinde Hambach Ormanı yakınlarında, 13 Ekim’de ise Berlin’de dev gösteriler yapmaya hazırlanıyorlar.

Ormanı kurtar! Kömürü durdur!” sloganıyla 6 Ekim’de düzenlenecek eylem için Almanya’nın her yanından binlerin katılması bekleniyor. Başlama saati 12 olarak belirlenen eylem için toplanma alanı Buir tren istasyonu.

Orman alanındaki direniş ve blokaj eylemi bugün de sürüyor..

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close