DÜNYAManşetVideo

Hambach Ormanı savunması için 50 bin kişi toplandı

Enerji tekeli RWE’nin linyit kömürü sahasını genişletme çabalarına karşı ormanı korumak isteyenler bir araya geldi

HABER MERKEZİAlmanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, RWE enerji tekelinin işlettiği linyit kömürü ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışan aktivistlere yönelik 1 ay önce başlayan polis saldırısına karşı direniş ve protesto gösterileri sürüyor.

Geçtiğimiz hafta, hükümeti “Operasyonun durdurulduğunu” açıklamak zorunda bırakan, operasyon sırasında bir gazetecinin hayatını kaybetmesi olayının ardından orman savunması için kitlesel gösteriler hız kazandı.

Dün (6 Ekim Cumartesi) ormanda toplanan 50 bin kişi, RWE’nin yaptığı yıkımın sona ermesini istedi. Greenpeace, Almanya Çevre ve Doğuma Örgütü (BUND) tarafından düzenlenen eylemin kömür bölgesinde düzenlenen en büyük eylem olduğu bildirildi.

Yapılan eylem, Münster’deki Yüksek İdari Mahkeme’nin RWE’nin ağaç kesimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alması nedeniyle bayram havasında geçti.

Alman enerji devi RWE’nin yeni linyit madenleri için bir ormanı tamamen yok etmesine engel olmaya çalışan onlarca genç, işgal ettikleri ağaçlarda yaşayarak bu kıyımı durdurmaya çalıştılar.

12 bin yaşında olduğu bilinen 7 bin hektar büyüklüğündeki Hambach Ormanı, RWE’nin kömür ocağının genişletilmesi kapsamında yıllardır kesiliyor.

RWE şirketinin alandaki çalışmaları sonunda 7 bin hektarlık Hambach Ormanı’ndan geriye yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm kaldı. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7’si Almanya’da bulunuyor.

Orman savunması için 13 Ekim’de Berlin’de büyük bir gösteri yapılması planlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close