DÜNYAManşet

Hambach ormanındaki operasyonda bir gazeteci öldü

HABER MERKEZİ-Hambach ormanında bir gazeteci hayatını kaybetti.

Hambach ormanında linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemek isteyenlere yönelik operasyon esnasında bir gazeteci hayatını kaybetti. Deutsche Welle Gazetesi’nin “Hambacher Forst” adlı Twitter hesabına dayanarak verdiği haberde, Kuzey Ren-Vestfalya yönetiminin operasyonu durdurma kararı aldığı da bildirildi.

Almanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışanlara yönelik operasyon sırasında bir gazetecinin düşerek hayatını kaybettiği bildirildi. Polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gazetecinin iki ağaç arasındaki 15 metre yüksekliğindeki asma köprüden düşerek, yaşamını yitirdiği söylenirken, orman için bekleyen direnişçiler polisin yalan söylediğini, gazetecinin operasyonda alınmak istenen direnişçilerin yanına gitmeye çalışırken düştüğünü duyuruyor.

Polisten çelişkili açıklamalar

Polis tarafından daha önce Twitter üzerinden yapılan açıklamada, bir kişinin ağaç evlerin bulunduğu kısımda “çok yüksek bir yerden düştüğü” ve ağır yaralandığı belirtilmişti. İlk yardım ekiplerinin kaza yerinde yaralıya ilk müdahaleyi yapmalarının ardından, helikopterle hastaneye kaldırıldığı kaydedilmişti. Polisin açıklamasının yalan olduğunu söyleyenler düşüncelerini polisin Twitter’ine cevap yazmaya, tepkilerini göstermeye devam ediyorlar.

Wer einmal lügt, dem glaubt man nicht, auch wenn er doch die Wahrheit spricht…

Ohne die Räumung wären die Journalisten gar nicht im Wald.

 Aachen polisinin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, kaza sırasında eylemcilere yönelik bir müdahalenin olmadığı vurgulandı. Açıklamada, “kazanın olduğu sırada kazaya uğrayan kişinin bulunduğu ağaç eve herhangi bir polis operasyonu yapılmıyordu” ifadesi kullandı.
Etiketler
Daha fazlası
Close