DÜNYA

Hamburg’da sıkıyönetim halleri

Hamburg İdare Mahkemesi, zirvenin yapılacağı Hamburg’ta kent içinde “spontane gösteriler düzenlenmesini“ yasakladı.

g20

HABER MERKEZİ- Alman devleti 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’ta yapılacak G20 Zirvesi öncesinde olanağanüstü uygulamaları artırıyor. “Güvenlik önlemleri“ had safhaya çıkarıldı.

Kentte konteynerlerden kurduğu ‘toplama ve yargılama kampı’ndan tutalım G20 karşıtlarının geceleri çadırlarda konaklayacakları kampı fiilen yasaklamasına, parklarda ve sokaklarda biraraya gelip protesto gösterisi düzenleyen aktivistlere saldırmaya kadar kentte adeta sıkıyönetimi andıran uygulamalar peş peşe geldi.

Öyle ki şu anda Hamburg kentinin sokakları boydan boya polislerle dolu! Her köşe başında varlar! İştedikleri kişileri durdurup kimlik sorabiliyorlar! Özellikle Zirve toplantısının yapılacağı yere yakın yerlerde, polisiye denetim o derece halkı bezdirmiş ki, orada yaşayan insanlar yapılması zorunlu işi olmadıkça dışarıya çıkmıyorlar, çocuklarının sokağa çıkmasına izin vermiyorlar.

Son olarak, Hamburg İdare Mahkemesi, zirvenin yapılacağı Hamburg’ta kent içinde “spontane gösteriler düzenlenmesini“ yasakladı. Mahkeme “kamuoyunun yararı, G20 Zirvesi’nin planlandığı gibi düzenlenmesi ve sona ermesi, zirve katılımcıları, polis ve olaylarla ilgisi bulunmayan üçüncü şahısların sağlığı ve yaşamının korunmasının öncelikli olduğu“ bahanesini öne sürdü.

Diğer taraftan, Hamburg’da yaşayan bir okurumuzun aktarımına göre, Zirve’nin gerçekleştirileceği binanın çevresindeki semt ve sokaklarda yarından itibaren giriş-çıkışlarda kimlik kontrolü uygulaması başlatılacak. Söz konusu semtte ve sokaklarda kayıtlı olmayanlar kesinlikle o alana alınmayacak.

Burjuva demokrasisinin o çok övündüğü “toplantı ve gösteri yapma özgürlüğü“ ve “seyahat serbestisi“ gibi burjuva demokratik hak kırıntıları bile çiğneniyor.

Böylece, burjuva devlet yapılanmasının geldiği aşamada olağanüstü hallere nasıl çabucak geçiş yaptığına da tanık oluyoruz!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close