GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Mektup ve paket dağıtımı durduruldu, Hamburg yeni grevlere hazırlanıyor

Toplu pazarlık görüşmelerindeki anlaşmazlıktan dolayı Deutsche Post çalışanları uyarı grevleri yapıyor

Bir çok Hamburg‘lu bu hafta mektup ve paket beklemeye devam edecek; Alman kargo şirketi “Deutsche Post”un çok sayıda çalışanı Cumartesi günü „daha yüksek ücretler için“ mücadeleye başladıklarını duyurduktan sonra, daha fazla uyarı grevi yapılacağının sinyalini veriyorlar.

Cumartesi başlayan greve Almanya genelinde 14 federal eyaletten yaklaşık 4 bin 900 işçi katıldı. Grevle birlikte “Verdi” sendikası, “Deutsche Post” ile toplu pazarlık çatışmasında baskı yapmak istiyor; 12 aylık bir süre içinde yüzde 5,5’lik bir ücret artışı talep ediyor.

Hamburg’ta üçüncü kez iş bırakıldı

“Deutsche Post” çalışanları Hamburg’ta çalışmayı birkaç gün içinde üçüncü kez durdurdu.

Grevin ilk hamlesi Çarşamba günü Altona’daki mektup merkezinde yapıldı. Yaklaşık 500 bin mektup için işlemler durduruldu.

Perşembe günü, Altona’daki teslimat üssünde yaklaşık 60 çalışanın greve katılmasıyla yaklaşık 16 bin paket için işlemler durduruldu. Son olarak, Cumartesi günü Hamburg ve çevresindeki çalışanlar icin grev çağrısında bulunuldu. Hamburg Doğu ve Orta bölgelerinde 25 bine kadar paketin teslim edilmediği açıklandı.

Deutsche Post ücretleri yüzde 5,5 yerine yalnızca 1,5 artırmak istiyor

“Verdi”nin Hamburg temsilcisi Lars-Uwe Rieck’e göre, son zamanlarda şirketten “pazarlığa açık olmadığını gösteren” bir teklif gelmişti. “Hamburger Abendblatt”ın müzakerecisi ve “Verdi” başkan yardımcısı Andrea Kocsis, “İşveren tarafından yakın zamanda belirtildiği gibi maaşlarda yüzde 1,5’lik bir artış üyelerimiz tarafından kabul edilmiyor” dedi.

„Korona krizi“ nedeniyle posta ve paket dağıtım sektöründeki karını yaklaşık yüzde 50 arttıran Deutsche Post’un 1,5’lik artış teklifi yetersiz bulunuyor. Sendika „elde edilen kardan çalışanların da paylarını almaları gerektiğini savunuyor.

Verdi: ‘Şimdi ciddi olduğumuzu gösterme zamanı!’

Verdi „durumun ciddiye alındığını“ göstermek için taleplerin altını çizmenin önemini vurguladı. Şu bir kaç gün içinde başka grev planlanmamakla birlikte Lars-Uwe Rieck, “Bir hafta sonra bir şeyler gelecek” diyerek yeni iş bırakma eylemlerinin sinyalini verdi.

Sendika, 21 Eylül’de “talepleri tartışmaya devam etmek” istiyor. Şimdiye kadar yaklaşık 160 bin koli ve yaklaşık 1,6 milyon mektup uyarı grevinden etkilendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close