GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Taşımacılık alanında uyarı grevi

Almanya’nın Hamburg kentinde taşımacılık alanında çalışan binlerce işçi yarım günlük uyarı grevi yaptı

Hamburg’da taşımacılık alanında çalışan binlerce işçi yarım günlük grev yaptılar.

Birleşik Hizmet Sendikası’nın (ver.di) çağrısıyla, Hamburger Hochbahn AG (Hochbahn) ve Verkehrsbetriebe Hamburg – Holstein GmbH (VHH) çalışanlar iki gün önce uyarı grevi yaptılar ve grev nedeniyle gece 03.00’dan itibaren metro ve otobüs seferleri yapılmadı.

İşçiler, 08.30’dan itibaren şirketin Alsterdorf merkezinde bir araya gelerek bir miting gerçekleştirdi.

İşçilerin talepleri,

1-) Çalışma ve vardiya koşullarının düzeltilmesi,

2-) Zor koşullarda çalışan işçilere daha iyi ücret ödenmesi,

3-) Noel parasının verilmesi,

4-) Vardiya ödeneklerinin arttırılması,

5-) Bütün işçilere 30 gün tatil verilmesini talep ediyorlar.

TİS (Toplu iş sözleşme) görüşmeleri Hamburg’da Hochbahn ve VHH’de yaklaşık 7.000 çalışan dahil olmak üzere yaklaşık 87.000 çalışanı ilgilendiriyor.

Mitingde ver.di sendikası ulaştırma bölüm sorumlusu Natale Fontana, “İş koşulları iyi değil, sonuç olarak vasıflı işçi sıkıntısı çekiliyor. Bu durum işçilere daha fazla yük bindiriyor. Hamburg’dakiler de dahil olmak üzere tüm işverenler, daha iyi çalışma koşullarını kabul etmeyi hala reddediyor. Toplu taşıma alanında çalışan arkadaşlarımız bu duruma anlam veremiyor. Bugünkü grevimize neredeyse yüzde yüzde yüz katılım olması şunu gösteriyor. İşçiler artık yeter diyor.” dedi.

Ver.di Hamburg başkan yardımcısı Sieglinde Frieß de,“çalışma arkadaşlarımızın yaşadığı sorunları çözmek için her türlü sorumluluğu üstlenerek eylem ve girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Hamburg’daki toplu taşıma ücretleri Almanya’nın en pahalılarından biridir. Çevreyi daha temiz ve uzun vadede geleceğe hazır hale getirmek için bilet fiyatlarını düşürülmesini ve toplu taşımaya ağırlık verilmesini, çalışanlar için daha iyi çalışma ve ücret koşulları talep ediyoruz. Toplu taşıma alanında çalışan arkadaşlarımız kentin bel kemiğidir ve aynı zamanda takdir edilmesi ve değer verilmesi gerekir.” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close