GÖÇMEN EMEKÇİLERManşetVideo

Hanau’da ırkçı katliam protesto edildi

Almanya’nın Hanua kentinde 19 Şubat günü yaşanan ırkçı saldırı ve katliamı protesto etmek için binlerce kişi bugün Hanau’da toplandı.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da katıldığı eylemde ırkçılığa ve hükümetin politikalarına tepki gösterildi.

hanau demo hanau ırkçı saldırı

Freiheitsplantz Meydanı’nda yapılan mitingle başlayan eylemde katliamı lanetleyen döviz ve pankartlar taşındı. Eylemde bu güne kadar Naziler tarafından öldürülenlerin ailelerinin ve ırkçı saldırılara maruz kalanların mesajları, dayanışma mektupları okundu.

Almanyalı, Türkiyeli ve Kürdistanlı ve diğer halklardan birçok örgüt, sendika ve sol grubun destek verdiği gösteride Almanya’da artan ırkçılığın artık tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekildi.

hanau da ırkçı katliam

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin teker teker okunduğu gösteride hiçbir şekilde ırkçılığa müsamaha gösterilmemesi gerektiği ifade edildi.

Mitingin ardından yürüyüşe geçildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı dövizleri taşıyan kitle sık sık “Irkçılık ve faşizme hayır” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

hanau da katliam protesto hanau saldırısı

İlk saldırının gerçekleştiği “Heumarkt” meydanından geçen kitle burada mumlar yakıp çiçekler bıraktı.

Yürüyüşün sonunda yeniden “Freiheitsplatz” meydanına dönülerek eylem bitirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close