DÜNYA

“Hayır” ları çoğaltalım standları

Köln “HAYIR” platformunun çalışmaları on ayrı semtte kurulan standlar, bildiri dağıtımı ve ajitasyon çalışmaları olarak tüm hızıyla sürüyor. Bu gün Chorweiler’da kurulan standa Chorweiler Alevi Kültür Merkezi’nin kadın çalışanlarının toplu katılımı, bölgede oturmalarının da etkisiyle oldukça canlı geçti. Bir çok kişi standa gelerek tanıdıklarına vermek üzere toplu bildiri aldı. Diğer standlarda olduğu gibi çevre afişlerle donatıldı. Standa ve toplu bildiri  dağıtımına kadınların ilgisi dikkat çekiciydi. Az sayıda “Biz evet diyeceğiz” diyenler, “Sizede Avrupa devletlerine de hakkımızı helal etmiyoruz” diye bağıranlar, uzaktan foto alanlarda yok değildi. Yine “Evet” diyeceğini söyleyenler fakat gelip tartışarak kafa karışıklığını yansıtanlar,  “Kararsızım” diyenler de vardı. Bu gün aynı zamanda şehir merkezinde toplu bildiri dağıtımı yapıldı.

chorweiler

Dün Ehrenfeld semtinde kurulan standımız diğerlerine göre biraz daha sakindi. Kurulan pazara az sayıda kişinin gelmesi bunda bir etken fakat gerici kesimin örgütlü olmasının da standın diğerlerine göre daha sakin geçmesini etkiledi.  Her şeye rağmen “Hayır” diyenlerin sayısı hiç de az değildi.  İki saat boyunca süren falliyetimizde “Evet” diyeceğim diyenlerde dahil tartışmalarımız sürdü.

ehrenfeld

Salı günü ise Mülheim Wiener Platz’daydık. Diğer semtler gibi göçmenlerin yoğun oturduğu Mülheim’de standa canlı bir ilgi vardı. Dikkat çekici enstantanelerden birisi türbanlı bir gurup kadının gelip dualarının bizimle olduğunu söylemeleri ve “İşallah hayır çıkacak” demeleriydi.

hayir-2-750x350

Standların ortak özelliği Almanların ilgisi oldu. “Bu bizim sorunumuz değil demiyoruz. Bir diktatör daha istemiyoruz” hemen hepsininin dile getirdiği duygu ve düşüncelerin ortak yanıydı. Bir çoğu Türkiye’deki politik atmosferi yakından takip ettiğini konuşmaları ile yansıtıyordu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close