DÜNYA

HAYIR’cılar Halk Toplantısı’nda buluştu

5Köln Hayır Platformu’nun organize ettiği Halk Toplantısı Bergische Gladbach Saal2000 salonunda yapıldı. Halk toplantısına, HDP Van Milletvekilli Tuğba Hezer, Barış İçin Akademisyenlerden Utku Sayın, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ayşe Yıldırım, Avrupa Alevi Birlikler Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Özgür Öz ve Kürt Kadın Hareketi Sözcüsü Şükran Sincar konuşmacı olarak katıldı. Toplantı devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Köln’deki çalışmalara ilişkin kısa bilgilendirmeyide içeren açılış konuşmasından sonra ilk sözü alan AABK Genel Sekreteri Özgür Öz:

“Avrupa’da Demokratik Alevi Hareketinin Hayır Platformunda aktif yer alacaklarını, tekçi faşist zihniyete karşı birleşik mücadeleyi büyüteceklerini” ifade etti. Alevilerin tarihinde hep ezildiğini ve ayrımcılığa maruz kaldığını belirten Öz, Kürt ulusal hareketi, sol ve sosyalist hareket ile ortak hareket etmenin önemine dikkat çekti.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ayşe Yıldırım da “Bugün Türkiye’de 150 gazeteci tutuklu, çok sayıda televizyon ve medya kuruluşu OHAL bahanesiyle kapatıldı. İfade özgürlüğü ayaklar altında” dedi. Yıldırım, Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel‘in tutuklanmasına tepki gösterdi.

Kürt Kadın Hareketi Temsilcisi Şükran Sincar ise kadınların başkanlığa ‘Hayır’ dediğini vurguladı. 8 Mart’a ‘Hayır’ çalışmasının damga vurduğunu söyleyen Sincar, “8 Mart’ı tüm alanlarda kutlayacağız. Kadın cephesinde haksızlığa karşı direnişi büyüteceğiz” dedi.

Barış için Akademisyenler’den Utku Sayın, “Türkiye’de 15 Temmuz sonrası 2 bin 112 akademisyenin barış için imza atmasının ardından işimizden olduk ve terörist ilan edildik. Savaş politikalarına bir tepkiydi, çocukların öldürülmesin karşı bir ses, Mehmet Tunç ve bodrumlarda katledilenlere karşı tepki verdik. Yüz bin memur işten atıldı ve onbinlerce kişi tutuklandı” dedi. AKP döneminde çocuk istismarlarının ve kadın cinayetlerinin arttığını belirten Sayın, “Sandıklara gitmeliyiz. Bu devletin yüzünden gurbette yaşamak zorunda kalanlar, kendi gücümüzü göstermek için ‘Hayır’ demeliyiz diye konuştu.

HDP Van Milletvekilli Tuğba Hezer, “Bizleri korkutmaya, karamsarlığa itmeye ve teslim almaya çalışıyorlar. Erdoğan rejimine ve DAİŞ’e karşı direnişteyiz. Tekçi ve faşist saldırısına direniyoruz. Bizler faşizmin kabusuyuz. Ondan dolayı bu kadar saldırıyorlar” dedi. OHAL döneminde 83 belediye eşbaşkanının tutuklandığını, 80 belediyeye kayyum atandığını ve başta HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP milletvekillerin tutuklandığını hatırlatan Hezer, “Gözaltı ve tutuklama terörüne karşı inadına direneceğiz. Direnerek mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

img_0131-5img_0155

 

Daha fazlası

İlgili

Close