DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

Himalayaların eteklerinde ‘politik grev’

Batı Bengal’de Himalayaların eteklerinde Gurkalı (Gorkha) çay işçileri ‘Gorkhaland’ın bağımsızlığı için grevdeler.

HABER MERKEZİ- Resmi olarak, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletine bağlı -Himalayaların eteklerindeki- Darjeeling bölgesinde “çay bahçeleri”nde çalışan -çoğunluğu kadın- 120,000 emekçi grev yapıyor.

Burjuva dünyasında “en özel ve pahalı” çayı olarak tanınan Darjeeling çayının üretildiği bölgede yaşayan halk Gurka (Gorkha)’lar 70 yıldır “bağımsızlık” için mücadele veriyorlar.

Çoğunlukla “Nepalce” konuşan Gurka’lar, Bengalce’nin resmi dil olarak dayatılmasına karşı çıkmak ve “ayrı bir devlet” taleplerinde ısrar etmek için Haziran ayından beri grevdeler. Grev “Darjeeling çayının sonbahar mahsulünü, 150 yıllık tarihinde ilk kez yok ediyor. Ve 60 milyon dolar kaybettiriyor” bir çay tekeli sözcüsünün aktardığına göre.

Grevci emekçiler “Batı Bengal’e bağlı olarak 70 yılı aşkın bir süredir yaşıyoruz, ancak hala yabancılar gibi ikinci sınıf vatandaşlar gibi muamele görüyoruz. Bu zihniyet karşısında ve kendi yönetimimizi kurana kadar kadar savaşmaya devam edeceğiz “diyorlar.

Öte yandan, aslında Gurka topluluğunun ‘politik-etnik’ bağımsızlık talebiyle mücadele etmelerinin arka planında kölece çalışma koşulları ve günde 132 rupi (yaklaşık 2 dolar) ücret almaları gibi ekonomik-sosyal sorunlar var.

darjeeling-grev

“Bedel ödemeye hazırız. Batı Bengal’in altında hiç bir hak elde edemiyoruz, kendi bağımsız statümüz olduğu zaman hayatımız iyileşecek. Hayat kolay değil. Eğer Gorkhaland’ı elde edersek, maaşımız artar ve daha iyi yaşayabiliriz” demeleri bunu gösteriyor.

Darjeeling’de, yılda yaklaşık 10.000 ton çay üreten 87 “çay bahçesi” var ve çayların çoğunluğu tekelci firmalar aracılığıyla Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediliyor. 1 kg Darjeeling çayının fiyatı 900 dolara kadar çıkabiliyor.

Darjeeling, 18. yüzyılın sonlarında ‘İngiliz Hindistanı’nın bir parçası haline geldiğinde, Nepalce (Gurka’ların bir bölümü daha eskilerde Nepal’e yerleşmiş) konuşan bölge “Kuzeydoğu Sikkim prensiliği”nin bir parçasıydı. 1947’de Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte -bölge halkının rızası alınmadan- Batı Bengal’e katıldı.

Bu birleşme, ayrı bir devlet statüsü isteyen Darjeeling halkını öfkelendirdi. Bağımsızlıkçı hareket, şiddetli çatışmalarda ve katliamlarda yaklaşık 1.200 kişinin hayatını kaybettiği 1980’lerde zirve noktasına ulaştı. 2013’te hareket yine hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Ticari-kapitalist çay üretimi İngiliz hegemonyasında başlatıldı

Bölgedeki geniş arazilerde ticari-kapitalist çay üretimi (bir rivayete göre Çin’den çay tohumu getirilerek) İngiliz sömürgeciliği döneminde 1841’lerde başlatılmıştır.

Toprağın ve iklimin özgünlükleri Çin kökenli tohumlardan türeyen çayların aromasını-tadını farklılaştırdığı ve günümüzde zengin sofralarında en çok aranan çaylardan biri haline getirdiği söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close