DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: 17 Ocak’ta genel grev var

10 merkez sendikanın çağrısıyla ülke çapında milyonlarca emekçi 17 Ocak’ta greve çıkacak

HABER MERKEZİ– Hindistan’da işçi sendikalarının 10 çatı örgütünün çağrısıyla merkezi hükümetin işçi ve halk karşıtı politikalarını protesto etmek için milyonlarca emekçi 17 Ocak’ta ülke çapında greve çıkıyor.

Sosyal güvenlik haklarının budanması, özelleştirmeler, kötü çalışma koşulları, kitlesel işten atmalar gibi sınıfa dönük saldırıların son bulması talebiyle gerçekleştirilecek grevin bir diğer temel talebi, “sözleşmeli” ya da “geçici” statüde çalıştırılan işçilere kadro verilerek asgari ücretin 18 bin Rs (281 dolar) olarak belirlenmesi.

Bu talep özellikle kent ve kırsal bölgelerde sözleşmeli çalıştırılan, kadroya alınmayan yüzbinlerce kadın sağlık emekçisini ilgilendiriyor. Son derece düşük ücretlerle çalıştırılan ve “kadrolu” olmayan 6 milyon 500 bin “sağlık ve bakım” emekçisi bulunuyor.

17 Ocak’ta aynı zamanda, eyalet merkezlerinde protesto gösterileri yapılacak. Diğer şehirlerde ise işçiler sendika binaları önünde toplanacaklar.

Aynı taleplerle sendikalar 9-11 Kasım’da 3 gün boyunca Parlamento önünde yığınsal oturma eylemleri gerçekleştirmişti. Protestolara yüzbinlerce emekçi katılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close