DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan: Film sektöründeki grevlerde son durum

FEFSI, patronların “uzlaşmak için görüşme” talebi üzerine, 1 Ağustos’ta başlattıkları grevi bitirme kararı aldıklarını duyurdu.

hindistan film sektörü grev1

HABER MERKEZİ- FEFSI (Güney Hindistan Film Çalışanları Federasyonu) sendikası geçtiğimiz Salı (1 Ağustos) günü başlayan grevi, patronların “diyalog ve sorunları çözme“ talebinde bulunması üzerine bitirme ve 4 Ağustos’ta işbaşı yapma kararı aldı.

FEFSI Başkanı R.K. Selvamani, “Grevimizi sonlandırdık, grevden ciddi şekilde etkilenen birkaç yapımcı şirketin talebi üzerine bunu sonlandırmaya karar verdik, FEFSI üyeleri yarın (Cuma) yarın işbaşı yapacak” açıklamasında bulundu.

FEFSI ile Tamil Nadu Film Yapımcıları Konseyi (TFPC) arasında ücretler konusunda anlaşma sağlanamamış, patronlar ücretlerin yükseltilmesi konusunda ayak diremişti.

Binlerce oyuncu ve set emekçilerinin katıldığı rev nedeniyle yapımcı şerketlerin 20’den fazla filmin çekimlerini durdurdukları söyleniyor.

Batı Federasyonu da grev yapma kararı almıştı

Öte yandan, Batı Hindistan Sinema Çalışanları Federasyonu (FWICE), IMPPA ve IFTPC gibi yapımcı şirketlerin söz verdikleri ücret artışlarını yapmadıkları için 15 Ağustos’ta greve gideceklerini duyurmuştu.

hindistan fil grevi

FWICE sendikası Genel Sekreteri greve gitme kararının nedenlerine dair “biz Ekim 2015’te greve gittik. Bunun sonucunda 2016 yılı için yüzde 11 ücret zammı ve 2017 yılı için yine yüzde 11’lik bir artışta anlaşmıştık. Geçen sene ücretlere zam yapmadılar, ses etmedik. Ama bu yıl da bu konuda henüz adım atılmadı. Yapımcılarla konuştuk. Onlar yüzde 7,5’ta anlaşmıştık diyorlar. Anlaşmaya uyulmasını talep ediyoruz. Üyelerimiz uzun mesailerin de çok ötesinde çalıştırılıyorlar. Karşılığında ise telefon faturlarını ve yol masraflarını ancak ödeyebiliyorlar!“ şeklinde konuşmultu.

FEFSİ’nin grevi bitirme kararının Batı Federasyonunun 15 Ağustos’ta başlatmayı planladığı grevi ne yönde etkileyeceği şimdilik belirsiz.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close