DÜNYAGENÇLİKManşet

Hindistan: Öğrencilerden kitlesel politik yürüyüş

Kerala eyaletinde üniversiteliler kampüs içinde politik eylemin yasaklanmasına karşı kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Kerala eyaletindeki Koçi (Kochi) şehrinde üniversiteli gençlik kitlesel politik bir protesto gerçekleştirdi.

kochi protesto 1

Hindistan Öğrenci Federasyonu (SFI)’nun düzenlediği yürüyüşe binlerce öğrenci katıldı. Protesto eylemi “Yüksek Mahkeme”nin Kampüs içinde politik eylemler örgütlemeyi yasaklayan bir karar almasının ardından geldi.

13 Ekim tarihli karar, miting, oturma eylemi, açlık grevi gibi politik faaliyetlerde bulunmanın “anayasal demokraside akademik kurumlarda yeri olmadığını, bir eğitim kurumunda söz konusu faaliyetler düzenleyen kişilerin ihraç ve kınama cezalarıyla karşı karşıya kalacağını” söylüyor.

Mahkemenin bu kararına öfkelenen öğrenciler dün yapılan yürüyüş ve miting boyunca “yasaklar bizi engelleyemez” “yasaklar kampüsleri yenemez” sloganlarını haykırdılar.

kochi protesto 2

Mitingte yapılan konuşmalarda “Örgütlü politik faaliyette bulunmak öğrencilerin demokratik bir hakkıdır. Anayasa’nın tanıdığı hakları yasaklayan Yüksek Mahkemenin duruşu antidemokratiktir. Ülke genelindeki öğrenci mücadeleleri, Hindistan’ın İngiliz sömürge egemenliğinden kurtuluşunda çok önemli bir rol oynamıştır. Bundan sonra da mücadelemiz sürecektir” vurguları öne çıktı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close