DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan’da 17 Ocak’ta genel grev var

10 merkez sendikanın çağrısıyla ülke çapında milyonlarca emekçi 17 Ocak’ta greve çıkacak

HABER MERKEZİ– Hindistan’da işçi sendikalarının 10 çatı örgütü, merkezi hükümetin işçi ve halk karşıtı politikalarını protesto etmek için 17 Ocak’ta ülke çapında grev çağrısı yaptı.

Sosyal güvenlik haklarının budanması, özelleştirmeler, kötü çalışma koşulları, kitlesel işten atmalar gibi sınıfa dönük saldırıların son bulması talebiyle gerçekleştirilecek grevin bir diğer temel talebi, “sözleşmeli” ya da “geçici” statüde çalıştırılan işçilere kadro verilerek asgari ücretin 18 bin Rs (281 dolar) olarak belirlenmesi (bu talep özellikle kent ve kırsal bölgelerde sözleşmeli çalıştırılan, kadroya alınmayan yüzbinlerce kadın sağlık emekçisini ilgilendiriyor).

Aynı taleplerle sendikalar 9-11 Kasım’da 3 gün boyunca Parlamento önünde yığınsal oturma eylemleri gerçekleştirmişti. Prtotestolara yüzbinlerce emekçi katılmıştı.

Eylemler için 10 merkez sendikanın ortak yaptığı açıklamada “merkezi hükümet özellikle son 8 yıldır sistematik biçimde işçi ve halk karşıtı politikaları uyguluyor. Tüm uyarılarımıza ve yapılan görüşmelere rağmen bu tutumundan vazgeçmiş değil. ‘İş yaşamını canlandıracağız’ gerekçesiyle işçilere, emekçilere, yoksul köylülere kölelik koşulları dayatılıyor. Aylar öncesinden duyurduğumuz gibi aşama aşama mücadelemizi büyüteceğiz. Hükümet bizi dikkate almazsa ülke çapında süresiz genel grevin hazırlığına girişeceğiz” ifadelerine yer verilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close