DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan’da 5 bin ‘sözleşmeli’ işçi grevde

Hindistan’da devlete ait NLC madenlerinde çalışan 5 bin ‘sözleşmeli’ işçi süresiz grevdeler.

nlc-india

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın güney eyaleti Tamil Nadu’da devlete ait Neyveli Linyit Corp (NLC) madenlerinde 5 bin “sözleşmeli“ işçi 12 Temmuz’dan bu yana süresiz grevdeler.

Ülkenin ikinci büyük işçi konfederasyonu AITUC (All India Trade Union Congress) öncülüğünde örgütlenen grevin temel talebi haftalık 19 saatle sınırlı olan işgünleri sayısının 26’ya çıkarılması.

AITUC ile NLC patronları arasında dün yapılan pazarlıklardan da sonuç çıkmadı.

Görüşmeye Merkezi Çalışma Sekreteri Yardımcısı V R Ganesan, NLC Genel Sekreter Yardımcısı R Rajan ve AITUC Sekreteri M Sekar katıldı.

Sekar gazetecilere verdiği demeçte, NLC yönetiminin “şu anda 19 gün olan işgünleri sayısının 26’ya yükseltilmesi talebi patronlar tarafından reddedildi. Bundan dolayı sendikamız eyleme devam kararı aldı“ şeklinde konuştu.

Patronlar aylık çalışma günlerini 21’e çıkarabileceklerini belirtmekle beraber bu işçiler açısından yeterli görülmüyor.

30 binin üzerinde işçinin çalıştırıldığı NLC’de 13 bin civarında taşeron işçi olduğu söyleniyor.

Diğer taraftan burada, uzun işgünleri boyunca işçileri son haddine kadar sömüren kapitalist çalışma sisteminin, tersi durumda, ‘esnek’ çalışma biçimlerinden biri olarak ‘sözleşmeli’ çalışma örneğindeki gibi, işçileri haftalık/aylık işgünlerini -ücretleri de o oranda düşürerek- azaltarak çalıştırmak suretiyle onları asgari yaşam koşullarını sağlamak için gerekli asgari ücretten dahi nasıl mahrum bıraktığını görüyoruz.

Sermayenin ve patronların elini güçlendiren bu durum karşısında işçilerin temel talebi ‘işgünlerinin sayısını artırmaktan’ ziyade, tam zamanlı çalışıldığı durumda alınan ücret karşılığında haftalık çalışma saatlerinin düşürülmesi talebi olmalıdır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close