DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hong Kong: Göçmen işçiler köleliğe karşı çıkıyor

‘Ev işleri’nde kullanılan göçmenler kölece çalışma koşullarına son verilmesi ve ücretlerde artış yapılması talepleriyle yürüyüş gerçekleştirdiler

hong kong protesto

HABER MERKEZİ- Kapitalizmin Uzakdoğu’daki “ışıltılı” ülkelerinde, yoksulluk ve açlık koşullarından dolayı yerlerinden kopup gelmiş göçmen emekçilerin özellikle “ev işleri”nde kölece çalıştırılmalarına karşı protestolar giderek yaygınlaşıyor.

Hong Kong’un ‘zengin’ evlerinde bu şekilde çalıştırılan “yardımcı” göçmen emekçiler kötü barınma ve çalışma koşullarına ve son derece düşük ücretlere karşı isyan ediyorlar. Protesto eylemleri düzenliyorlar.

Yüzlerce göçmen işçi dün Hong Kong’da yüzde 27,6 oranında ücret artışı ve kölece çalışma koşullarına son verilmesi talepleriyle yürüyüş gerçekleştirdiler.

Exchange Meydanı’nda “İşçi Dairesi” binası önünde toplanan protestocular yaklaşık 1 km. boyunca yürüdüler. Yürüyüşe 600’ün üzerinde emekçi katıldı.

Asya Göçmenler Koordinatörlüğüne göre sayıları 350.000’i bulan “yardımcı” göçmen işçiler, 4.410 Hong Kong doları (1 HK doları yaklaşık 0.13 Amerikan doları ediyor) aylık asgari ücretin 5.500’e, aylık yemek ödeneğinin ise 1.037 ‘den 2.500 HK dolara yükseltilmesi talebinde bulunuyorlar. Asgari ücretin son 18 yılda sadece 450 HK doları kadar artırıldığı belirtiliyor.

Göçmen emekçiler ayrıca, “kendi işverenleriyle yaşama kuralının” kaldırılması yönünde hükümete çağrı yapıyorlar. “Ev işleri”nde çalıştırılan emekçiler köle gibi çalıştırıldıkları evlerin izbe köşelerinde ya da patronun “uygun gördüğü” günlük zorunlu ihtiyaçlarını bile doğru dürüst gideremedikleri sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda bırakılıyorlar.

‘Güvenli çalışma’ ortamı ise hiç yok. Daha geçtiğimiz günlerde, çalıştığı 7. kattaki dairenin penceresinden düşüp hayatını kaybeden 28 yaşındaki Filipino Lorain Asuncion örneğinde olduğu gibi ‘iş cinayetleri’ne sık rastlanıyor.

167 ülkedeki “modern kölelik” koşullarını değerlendiren “Global Kölelik Endeksi 2016”ya göre, 7 milyonluk Hong Kong’da, çoğunluğu göçmenlerden oluşan 29.500 emekçi bu durumda yaşatılıyor.

Diğer taraftan, İMF’nin verilerine göre, Hong Kong, gayri safi yurtiçi hasıla büyüklüğü sıralamasında dünyanın “en zengin 12. bölgesi”!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close