DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

IG Metall 28 saat talebinde ne kadar tutarlı?

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, haftalık çalışma saatlerini 28 saate düşürmek için mücadele başlatacakları mesajını verdi

YAŞANACAK DÜNYA– Almanya’da metal sektöründe Kasım ayı ortalarında başlayan TİS görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları patronlarla yaptığı “ön anlaşma”yla askıya alan, daha doğrusu 31 Aralık’a kadar grev yapmaktan kaçınacağı sözünü veren IG Metall sendikası 1 ocak’tan itibaren “28 saatlik çalışma haftası” talebini yükselteceği mesajını verdi.

Metal sektöründe yaklaşık 4 milyon işçiyi temsil eden IG Metall taleplerinin karşılanmaması halinde grev ve protestolara başlayacakları uyarısında bulunuyor.

DPA haber ajansına konuşan sendikanın yöneticisi Joerg Hofmann “İşverenlerin Ocak sonuna kadar tutumlarını değiştirmemeleri halinde 24 saatlik grevlere gideceklerini” söyledi.

Sendikanın talepleri arasında haftalık çalışma saatlerini belli periyotlarda 35’den 28 saate düşürmek ve maaşlarda yüzde 6’lık artış bulunuyor. Patronlar federasyonu ise yüzde 2’lik bir artış teklifinde bulundu.

Tekelci patronlar karşı teklif sundular

TİS görüşmeleri, 15-22 Kasım günlerinde değişik bölgelerde binlerce metal işçisinin katıldığı gösteriler eşliğinde başladı. Müzakerelerde metal patronları, IG Metall’in ileri sürdüğü talepleri tartışmak yerine karşı teklifle yanıt verdiler.

Daha ilk turda, sendikanın ileri sürdüğü talebi tartışmadan karşı bir teklif sunulması restleşmeye hazır olunduğu şeklinde okunabilir.

IG Metall, ücret talebinin yanında ikinci önemli talep olarak haftalık çalışma sürelerinin bireysel ve geçici olarak -2 yıllığına kadar- 28 saate kadar düşürülmesi talebini ileri sürüyor. Metal patronları ise sundukları teklifte günlük çalışma sürelerinin 8/10 saat ile sınırlandırılmasının kaldırılmasını ve asıl olarak 48 saatlik haftalık çalışma sürelerinin temel alınmasını talep ediyorlar.

Metal patronları ayrıca, iki vardiya arası yasal olarak belirlenen asgari 11 saatlik dinleme süresini, “günümüze uymayan sınırlamalar” olarak görüyorlar. Onlara göre çalışma süreleri 12 saate kadar çıkabilmeli, iki vardiya arasındaki dinlenme süresi 9 saat olmalı ve “dinlenme süresi” işletmenin ihtiyacına göre belirlenmeli. Üstelik, fazla mesai zamları da iptal edilmeli!

‘Yüksek’ tutulan çıtaların ortasındaki ‘esneklik’

IG Metall ücretlerde yüzde 6’lık artış talebinde bulunuyor. Patronlar ise buna yüzde 2’lik artış teklifiyle yanıt verdi. Sonraki görüşme turlarında yüzde 3 ya da 4’te anlaşma sağlanacağı beklentisi var.

Ücretlerdeki artış konusunda orta noktada uzlaşmak ihtimalinden daha önemli olan konu haftalık çalışma saatlerinin ve bununla birleşik belirlenecek ücretlerin düzeyinin ne olacağı sorunu.

IG Metall haftalık çalışma saatlerinin aşama aşama 28’e düşürülmesi talebini dillendiriyor. Fakat birincisi, bunu, işçinin isteğine bağlı yani bireysel olarak belirlenecek bir talep olarak ortaya atıyor. İkincisi, “2 yıllığına kadar” şeklinde sınırlandırıyor. Üçüncüsü “28 saatlik çalışma takvimine geçilmesi halinde bunun ücretlere yüzde yüz yansıtılmasına karşı çıkıyor; yani, çalışma saatleri düşürüldükçe ücretlerin de o ölçüde düşürülmesine karşı net ve kararlı bir tutum almıyor.

‘Esnekliğe’ meydan verilmemeli

Oysa işgününün kısaltılması talebi ücretlerde herhangi bir düşmeye meydan verilmeksizin savunulmalı. En az bunun kadar önemli olan diğer nokta da işçi sınıfı açısından böylesine önemli bir konuda yükseltilecek talebin “işçinin isteğine göre” “bireysel tercihlere göre” değil sınıfın kolektif hakları temelinde ve haftalık/günlük -dinlenme süreleriyle birlikte- çalışma saatleri kesin kurallara bağlanarak ileri sürülmesi gerektiği.

Aksi taktirde çalışmayı daha da “esnekleştirmek” isteyen patronların bin bir dalavereyle bunu her fırsatta hayata geçirmeleri için elverişli bir zeminin oluşmasında yardımcı olunmuş olur!

Nitekim, IG Metall’in işgününün 28 saate düşürülmesi talebini “isteğe bağlı ve bireysel” bir konuymuş gibi ele alması, işçiler tarafından pek sıcak karşılanmıyor. Aldığımız duyumlara göre işçiler arasında, sendikanın teklifinin yerine “haftalık çalışma sürelerinin kolektif olarak 30 saate düşürülmesini” savunanların sayısı az değil.

IG Metall eğer haftalık çalışmanın 28 saate düşürülmesi konusunda samimi ve tutarlıysa bunu, öyle 2 yıllığına kadar yada bireysel olarak belirlenmesini değil, tüm işçiler için ’28 saatlik çalışma haftası 35 saatlik ücret’ temelinde dile getirmeli!

Bizim görüşümüze göre ise, günümüz koşullarında üretimin var olan teknik temelinde -ücretlerde indirime gidilmeksizin-haftalık çalışma saatleri 20 saate kadar düşürülebilir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close