DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İngiltere: Daha az için daha fazla ödüyorsun

İngiltere’de raylı toplu taşıma işçileri, bilet fiyatları artarken ücretlerde yapılan kesintilerini protesto ediyorlar.

glasgow-protesto

HABER MERKEZİ– İngiltere’nin belli başlı istasyonlarında, raylı toplu taşımada çalışan emekçiler “daha az için daha fazla ödüyorsun” eylemleri yaptılar.

Yükselen enflasyon gerekçe gösterilerek bilet fiyatlarına zam yapılırken, emekçilerin ücretlerinde kesintilere gidiliyor olmasını protesto ediyorlar.

Yolcu bilet tarifelerine Temmuz ayı için açıklanan yüzde 3.9 civarında olan enflasyon oranındaki zammın 2012’den bu yana görülen en yüksek artışa neden olacağı söyleniyor.

Bugün, Londra, Birmingham, Cardiff, Bristol, Manchester ve Liverpool dahil olmak üzere ülke genelindeki tren istasyonlarının önlerinde düzenlenen protesto gösterilerinde, düşük ücretler, özelleştirmelerin olumsuz sonuçları ve işçilerin güvencesizleştirilmesi konuları gündeme getirildi.

Eylemleri organize eden RMT sendikası “toplu taşımada hükümetin gerçekleştirdiği özelleştirmeler sonucunda deneyimli işçiler işten atıldı, ücretler aşağıya çekildi. Üstelik, yüksek karlar devşiren -aralarında Almanya, İtalya, Hollanda gibi ülkelerden de şirketlerin olduğu- özel sermayeler “daha iyi hizmet” adına doğru dürüst hiç bir ‘yatırım’ yapmadılar” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close