DÜNYAManşet

İngiltere’de 41 bin demiryolu işçisi grevde

Grev oylamasına katılan işçilerin yüzde doksanı grev dedi.

Bugün, İngiltere’de son 30 yılda yapılan en büyük işçi grevi var. Ülkedeki tüm demir yolları durdu. Yaklaşık 41 bin işçi greve çıktı. İşverenler talepleri kabul etmezlerse, 23 ve 25 Haziran’da da grev devam edecek. İşçiler ve Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) son 3 yılda yapılmayan zamların yapılması, işten çıkarmaların önlenmesini, ücretlerin arttırılmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, iş garantisinin sağlanması ve emeklilik haklarına saldırıların son bulmasını istiyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi; 30 yıl önce başlayan ve yaklaşık 20 yıl önce tamamlanan özelleştirmelerden sonra demir yollarına birçok özel şirket girmişti. Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) 15 ayrı şirketin işlettiği demir yollarının hepsinde aynı anda grev oylaması yapmış ve geçtiğimiz ay sonuçları kamuoyuna duyurmuştu. Oylamaya katılan işçilerin yaklaşık yüzde 90’ı grevden yana oy kullanmıştı.

Sınıftan yana raylar ve her yer ısınıyor

Bu arada kendisi sık sık skandallarla ve rüşvetlerle gündeme gelen Başbakan Boris Johnson tekellerin sözcülüğünü işçilerden yana “Fedakarlık” isteyerek yapmaya devam ediyor.

Oysa son üç yılda İngiltere’nin en zenginleri servetlerine yüzde 70 daha fazla servet katarken işçiler üç yıl boyunca tek kuruş zam almadılar. Enflasyon ise son üç yılda yüzde 2.5’ten 11’e yükseldi. İşçiler, kimi zaman çocuklarını yatağa aç gönderdiklerini, kimi zaman kombi açmak yerine battaniyeye sarılarak oturmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

“Fedakarlık” diyenlere cevap olarak, dünya çapında rayların olduğu kadar, bütün çalışma alanlarının direnişlerle ısındığı ve devam edeceği bir sürece ilerliyoruz.

Daha fazlası

İlgili

Close