İŞÇİ SINIFIManşet

İnşaat-İş Boğaz Köprüsü’nde, eylemdeydi

İnşaat-İş Boğaz Köprüsü’nde gerçekleştirdiği eylemle ilgili açıklama yaptı

Yapı&Yapı İnşaat’ın Libadiye İş Merkezi şantiyesinde çalışırken ücretleri gasbedilen üyeleriyle birlikte şirketin merkezi önünde günlerdir direniş yapan ve 7 günde 6 kere gözaltına alınan İnşaat-İş üye ve yöneticileri bugün de Boğaziçi Köprüsü’nde pankart açarak, sloganlarla eylem yaptı. Polisin gelişine kadar devam eden eylem, gözaltıyla sonuçlandı bir kere daha.

İnşaat-iş eylemle ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Üyelerimizin ücretlerini gasbetmeye çalışan Yapı&Yapı İnşaat’a karşı başlattığımız ve 7 gün içinde 6 kez gözaltına alındığımız direnişimizi bugün Boğaziçi Köprüsü’ne taşıdık. “Yapı&Yapı İnşaat’ın gasbettiği ücretlerimizi alana kadar direneceğiz!” pankartımızı açarak başladığımız direnişi, “İnşaat işçisi köle değildir!”, “Hırsız Yapı hesap verecek!” sloganlarıyla köprüden geçen araçlara duyurmaya çalıştık. Baretlerimiz ve sendika önlüklerimizle gerçekleştirdiğimiz eylemimiz, korna sesleri, el sallama ve yumruk işaretleriyle destek buldu.

Polis gelinceye kadar devam eden eylemimiz ücretleri gasbedilen işçi arkadaşlarımız ve sendika örgütlenme sorumlumuz Yunus Özgür’ün gözaltına alınmasıyla sonlandı.

Eylemimizi Twitter hesabımız üzerinden canlı olarak yayınlayan basın çalışanı arkadaşımızın yaptığı yayın da polisin zorla müdahalesiyle hesabımızdan kaldırıldı.

Sadece en temel hakkımız olan ücretimiz için direniyoruz ve 7 günde 6 kere gözaltına alındık. Bu gözaltılar yasadışı gözaltılardır. Patronlara OHAL’in “bakın grev oluyor mu?” diye pazarlandığı politikaların nereye kadar götürüleceğinin somut ifadesidir. Patronların artık alenen korunmasının, kollanmasının, işçi düşmanlığının tipik ifadesi…

Yapı&Yapı İnşaat işçileri asgari ücretle çalışıyor göstermekte, primleri de asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. Bu ülkedeki tüm inşaat işçileri gibi… Oysaki işçiler asgari ücretle değil, işkolunda fiilen kabul gören ücretlerle çalışmaktadır. Patronlar bu şekilde devasa oranlarda vergi kaçırmakta, işçinin hakkını alenen gasbetmektedir. Yapı&Yapı İnşaat da devletin bu olurunu pervasızca kullanmakta ve “ben asgarileri yatırdım, başka da borcum yok” ayaklarına yatarak arkadaşlarımızın hakkını alenen gasbetmektedir. Olay bu kadar açıktır! Yapı&Yapı İnşaat tüm inşaat ağaları gibi yasaları alenen ihlal etmekte, hırsızlığa kılıf geçirmektedir.

Devletin savcısı da polisi de bu gerçeği görmemekte ısrar etmektedir! Hakkını arayan işçinin tepesine binmekteyse son derece tezcanlı davranmaktadırlar.

Farklı bir davranış beklemiyorduk. Biz onların icazetleriyle sendikacılık yapmadık, yapmayacağız! Onların icazet sınırlarının patronların çıkarlarınca çizildiğini bilerek… Ne yaparlarsa yapsınlar tek bir kuruşumuzu bile o vampir iştahlarının doyması için peşkeş çekmeyeceğiz!

Fiili, meşru ve örgütlü gücümüzle bu gerçeği onlara da kabul ettireceğiz!

Alınteri.Org

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close