DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İnşaat işçilerinin grevi OHAL’le yasaklandı

Quebec eyaletinde hakları için greve çıkan 175 bin inşaat işçisi çıkartılan OHAL yasasıyla bir hafta sonra zorla işe döndürüldü.

HABER MERKEZİ- OHAL ilan etmek burjuva devletlerin elinde patronları korumak için kullanışlı bir araç gibi.

Evrensel’in aktardığına göre, Kanada’nın Quebec eyaletinde ücret zammı için iş bırakan 175 bin inşaat işçilerinin grevi geçtiğimiz hafta eyalet meclisinde 21 hayır oyuna karşı 76 evet ile çıkartılan yasa ile yasaklandı. Başından beri grevi tehdit eden bölgesel hükümet, birinci haftası dolmadan işçi karşıtı olağanüstü hal yasası çıkararak grevin sonlandırıldığını açıkladı.

İşçiler tepkili

Quebec Emek Federasyonu (QFL) Başkanı Daniel Boyer işçilerin iş başı yapmaya zorlandığını ve karara tepkinin yüksek olduğunu açıkladı. Hükümetin görüşmeleri sürdürmek yerine grev yasaklamayı seçtiğini belirten Boyer, patronların isteklerinin yerine getirildiğini bildirdi.

İnşaatlarda çelik işçiliği yapan Mathew Fortin zorunlu işbaşı yapmanın korkunç olduğunu belirterek, “Grev sesimizi duyurabilmek için tek yöntemimizdi. Hükümet bu hakkımızı da elimizden aldı” şeklinde konuştu.

175 bin inşaat işçisinin eylemiyle alarma geçen liberal Philippe Couillard hükümeti geçtiğimiz çarşamba olağanüstü hal yasasını uygulamaya sokacağını açıklamıştı. Grevin yasaklanmasını yerel mecliste oylatarak onaylatan liberal yönetim, grevin devam etmemesi için ellerinden geleni yaptı.

‘Sarı sendika’ her yerde aynı

Grev yasağına karşı dava açacaklarını ilan eden sendika yönetimi ise zorunlu işbaşı kararını kabul etmiş oldu. Sendika liderlerinden grev yasağına karşı herhangi bir eylem kararı gelmemesinin de tepkisiyle şantiyelerde çalışma geçen hafta tekrar başlamış oldu.

Hükümetin antidemokratik kararına tepki gösteren grevciler ise yalnızca yüzde 2.6’lik bir maaş artışı ve mesai haklarını talep ettiklerini ancak hükümetin yüzde 1.6 zam öneren  patronların tarafını tuttuğunu açıkladılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close