Manşet

“İnsanlık Efrîn’de direniyor”

Stalingrad; büyük insanlık için direniş ve zaferinin 75. yıldönümünde, dün Kobanê idi Stalingrad, bu gün Efrin oldu. Bu yüzden büyük insanlık da Efrin’i yalnız bırakmıyor. Efrin işgalini protesto için Almanya’nın yanısıra Fransa, İsviçre, İsveç, Danimarka gibi ülkelerin bir çok şehrinde kitlesel eylemler vardı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da saat: 14.00 Westbahnof ‘da toplanıldı. Yapılan yürüyüş ve mitingde yapılan konuşmalarda:
afrini sahiplenme 1 afrini sahiplenme 2

İnsanlık Efrîn’de 21. yüzyılın en barbar çetelerine karşı direniyor, yedien yetmişe bu vahşete karşı boyun eğmeyen Efrîn halkını yalnız bırakmak bütün insani değerlere ihanet etmek anlamına gelir. Efrîn sadece Efrîn’den savunulmaz. Efrîn’deki işgal saldırılarına karşı bulunduğumüz her yerde sokağa çıkmalıyız, Türk faşizmini cihatçı çetelerle soslayıp ortaya çıkarılan Barbarlığa karşı insanlığı savunmalıyız” denildi.

Yürüyüşte TİKB bayrağı da dalgalanan bayraklar arasındaydı.

Avusturya’daki diğer eylemlerin; Graz‘da saat 15.00 Südtiroler Platz’da, Linz‘de saat 13.00 Volksgarten’da, Salzburg saat 14.00 Hauptbahnhof ‘da, Innsbruck saat 15.00 Annasäule’de olduğu bildirildi.
afrini sahiplenme 3
STUTTGART
Almanya’nın Stutgart şehrinde ise yapılan eyleme 3 bine yakın insan katıldı. Rojavalıların, gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu eyleme, Alman ve Türk demokratik göçmen kurumları da katıldı.

Afrin: Kadın Devrimi
Lautenschlagerstrasse’de başlayan yürüyüş, Rotebühlplatz’tan geçip Schlossplatz’da sona erdi. Erdoğan’a duyulan öfke, sloganlara damgasını vurdu. En önde Almanca „Afrin’i Savunmak Kadın Devrimini Savunmaktır!“ pankartı taşındı.

Riexinger: „Almanya İşbirlikçi!“
Sol Parti Başkanı Riexinger burada yaptığı konuşmada, Alman devletine Türkiye’ye tank ve silah satmama çağrısı yaptı. Riexinger, konuşmasında
“Suriye içinde savaştan kaçan 300 bin insanın Afrin’e sığındığını, Türk ordusunun cihatçılarla kolkola Kürt halkına karşı savaştığını, Alman Leopar 2 tankları ve NATO’nun AWACS (erken uyarı uçakları) ile Almanya’nın bu savaşta yardım ve yatakçılık yaptığını“ söyledi. Sözlerini, „Türkiye ile her türlü askeri işbirliğine son verilmesi ve Alman askerinin Konya’dan geri çekilmesi“ çağrısı ile bitirdi.

Afrin’de İnsanlık Savunuluyor!
Yine, Almanca „Rojava’yla Devrimci Dayanışma!“, „Afrin’de İnsanlık Savunuluyor!“, „Alman Hükümetinin Erdoğan Rejimi’yle İşbirliğine Son!“, „Erdoğan’ı Durduralım, Afrin’i Savunalım!“ pankartları göze çarptı.
Üç dilde, „Yaşasın Afrin Direnişi!“, “Terörist Erdoğan!”, “Alman Tankları Kürdistan’dan Defolsun!”, “Tüm Işgalciler Kürdistan’dan Defolun!” vb sloganlar duyuldu.

Savaş sürdükçe, Alevi derneklerinden bireysel katılımların yanı sıra, eylemlere gelen insan sayısının arttığı ve giderek yeni yüzlerin çoğaldığı gözlendi. Eylemde ADHK, ATİK, MLKP‘nin yanısıra Alınteri okurları’da yerlerini aldı

STRASBOURG:
afrin direnisi
Fransa’nın Strasbourg kentinde ise aynı gün Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun eyleminin yapıldığı, Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu önünde, “Savaşa Hayır! Aleviler Barış İstiyor!” adı altında, binlerce kişilik bir yürüyüş de yapıldığı gelen haberler arsında. Federasyon yaptığı açıklamada:

İnsanlığı bölenlere karşı, katliamlara karşı ve Efrin’deki kirli savaşa Hayır demek için insanlığa yaraşır en ideal sistem olan demokrasi ve barış için el ele omuz omuza yürüdük” denildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close