DÜNYAManşet

Irak’taki protestolarda şu ana kadar 28 kişi hayatını kaybetti

Bağdat’ta sokağa çıkma yasağına rağmen hükümet karşıtı eylemler devam ediyor.

HABER MERKEZİ– Irak’ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilerde şu ana kadar biri polis 28 kişi öldü, bin 177 kişi yaralandı.

Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim’den bu yana “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu”nun protesto edildiği hükümet karşıtı gösterilere ve polisin saldırılarına sahne oluyor.

Er-Rafideyn Operasyonlar Komutanlığı’nda görevli subaylardan Hakim el-Esedi, eylemcilerin Zikar vilayetine bağlı Suk eş-Şuyuh ve Ed-Devaye ilçelerindeki kaymakamlık binaları, Suk eş-Şuyuh belediye binası ve En-Nasıriyye kentindeki mühendisler sendikası binasını ateşe verdiğini belirtti.

Eylemler nedeniyle 3 kentte daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Irak yönetimi, hükümet karşıtı gösterilerin yoğun olduğu Bağdat’tan sonra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı.

Eylemlerin devam ettiği Basra, Divaniye, Kerbela, Vasit ve Kerkük gibi bazı kentlerde ise henüz bu yönde bir karar duyurulmadı.

Bağdat’ta sokağa çıkma yasağı ve yoğun güvenlik önlemlerine rağmen hükümet karşıtı eylemler ise devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close