DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşetVideo

İran’da işçiler, öğrenciler, köylüler: Mücadele sürüyor

Köylüler haftalardır eylemde, çelik işçileri grevde, öğrenciler öfkeli

HABER MERKEZİ– Aralık ayı sonlarında ve Ocak ayı sonlarında İran’ı sarsan ve özellikle gençlerin alanlara aktığı protesto dalgasının geri çekilmiş olmasına rağmen, hiçbir şey çözülmediği gibi gençlerde ve emekçilerde görünenden çok daha derin bir öfke birikiminin söz konusu olduğu açık.

Sosyal medyadan toparladığımız tekil  örnekler ve aslında tekil olmayıp genel duruma işaret eden örnekler bunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Tahran Üniversitesi’nden üç öğrenci, son protestolara katıldıkları gerekçesiyle hapis cezalarına çarptırıldı.

Bu, Tahran’ın prestijli Amir Kabir Politeknik Üniversitesi’nin kapıları dışındaki bir protestoyu ateşledi. Yüzlerce öğrenci devrim şarkıları söyleyerek toplandı ve “Siyasi tutsaklara özgürlük!” sloganını haykırdılar.

iran öğrenci eylemi

Göstericiler, önceki aylarda tutuklanan bütün öğrencilerin serbest bırakılmasını ve verilen ağır cezaların iptal edilmesini talep ettiler. Pro-rejim güçleri “Basiji” protestocu öğrenci kalabalığına saldırmak için derhal harekete geçti (sarı bayraklar taşıyanlar) ama aşağıdaki videoda da görüleceği gibi etkisiz görünüyorlar.

Tahran’ın Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversite alanını Amir Kabir Üniversitesi’ndekine benzer talepleri içeren dövizlerle donattılar.

iran öğrenci protestosu 1iran öğrenci protestosu 2

Emekçi köylüler de eylemde

Doğu İsfahan çiftçileri, mahsulleri ve genel kullanımları için yetersiz su tahsisi nedeniyle haftalardır protesto gösterileri yapıyorlar. Kötü yönetim ve kapitalist rant eksenli uygulamaların sonucunda İran, ülkenin en önemli nehirlerinden bazılarının kuruması nedeniyle ciddi bir su krizinden geçmektedir. Bunlardan biri Isfahan’dan akan ve tarımının yaşam kaynağı olan ünlü Zayandeh Nehri’dir. Nehrin kurutulmasıyla etkilenen çiftçiler gittikçe çaresiz daha hale geldiler. Aşağıdaki video “Korkma, biz hepimiz birlikteyiz” sloganlarının atıldığı protestolardan birine ait.

Varzaneh kasabasında küçük barışçıl protestolar olarak başlayan hareket, özellikle güvenlik güçleriyle 9 Mart Cuma günü yaşanan çatışmalardan sonra hızlandı. Öfkeli köylüler diğer şeylerin yanı sıra “Bir eşek bile sizden daha iyi yönetebilir”, “Onur kırıcı otoritelere ölüm” gibi sloganları haykırıyorlar.

Öğrencilerle benzer şekilde “Tutuklu çiftçiler serbest bırakılsın” talebini de yükseltiyorlar.

İsfahan çiftçisinin yaşadıkları kendinden ibaret bir olgu değil. Su krizi ve genel kronik sefalet ve yoksulluk, kırsal nüfusu sistem dışına itti. Rejimin geleneksel sosyal tabanı olarak kullanılan bu kesimler çaresizlik içinde başka çıkış yolları arıyorlar.

Çelik işçileri grevde

Öte yandan, ülkenin Güneybatısındaki Huzisstan’da, aylar boyunca ücret alamayan ve18 Şubat’tan bu yana grevde olan 3 bin 500 metal işçisinin eylemleri devam ediyor.

İşçilerin bir eylemine ait en alttaki videoda “Sorunlarımız çözülmezse Ahvaz’da bir ayaklanma olacak” şeklinde sloganlar atılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close