DÜNYAManşetVideo

İran’ın cesur çocukları ve kadınları sokakları terk etmiyor

İran devletinin ‘protestolar bastırıldı’ yalanına karşı isyanın gerçekliği bugün de kendini sokaklarda gösteriyor

HABER MERKEZİ– İran’ın cesur çocukları ve kadınları devletin tüm baskı ve saldırılarına rağmen ülkenin bir çok şehrinde protestoların 8. gününde sokaklara çıkmayı sürdürdü.

Devletin internet ve sosyal medyayı engelleme/kapatma saldırıları karşısında -ülkenin sokaklarında ne olup bittiğini tam olarak yansıtmıyor olsa da- bizzat İran’ın sokaklarından insanlar çeşitli videoları bir şeklide internet ortamlarına ulaştırmayı başarıyorlar. Bunlar parça bölük ve ama İran’da yaşayan halkların öfkesinin ve direnme gücünün kırılamadığını gösteriyor.

Tahran’da, tutuklanan eylemcilerin aileleri “Evin” hapishanesinin önünde bir protesto mitingi yaptı. Şehrin “Ferdowsi Meydanı”nda protesto gösterisi yapıldı. Yine şehrin “Qarchak” bölgesinde polis ile protestocular arasında “Muhammed Abad Caddesi”nde bir çatışma yaşandı. “Haft Tir Meydanı”nda da toplanıldı ve hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Nasim kentinde “Shahriar Park”ta polis ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı.

Tebriz’de ilk protestocu grubu “Ulusal Banka” ve pazar arasındaki kavşakta toplandı.

Ardabil’de, insanlar “Şeriat Caddesi”nde gösteri yaptılar.

Asaluyeh kentindeki South Pars rafinerisinde çalışan petrol ve gaz işçileri greve çıkıp eylemlere katıldılar.

Golsar, Rasht’da “Sam kavşağı”nda toplanıldı.

Qazvin’de insanlar sokaklarda küçük gruplarla duvarlara sloganlar yazdılar.

Arak’ta, insanlar “Ulusal Park Meydanı”nda toplandılar. Polis onları dağıtmaya çalıştı, ancak protestocular tekrar küçük gruplar halinde toplanıyor.

İsfahan’da protestocular şehir merkezindeki meydanda toplandılar, hükümet karşıtı sloganlar attılar.

Ahwaz’da, Shlang Abad bölgesindeki protestocular polis arasında ciddi bir çatışma yaşandı.

Gohardasht, Karaj’da polis ile protestocular arasında çatışma vardı.

Marivan’da, insanlar devlet tarafından işletilen televizyon antenini indirdi. “Kura Musavi Meydanı”nda hükümet karşıtı sloganlar atarken bir grup insan toplanmış ve polis toplantıları dağıtmaya çalışıyor, ancak protestocular onlarla çatışmaya giriyor.

Kermanshah’da “Nobohar Caddesi”ndeki gruplar halinde protestocular bir araya gelerek “Diktatörlere ölüm!” sloganını haykırdılar.

Besic denilen devlet destekli “gönüllü milisler”den bazı gençlerin protestoculara katılıp kartlarını yaktıkları görüldü.

Bir çok şehir ve kasabada geceye devrilen akşam satlerinde protestolar sürüyor. Sosyal medyada bin bir güçlükle yayınlanan videolardan bazıları:

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close