DÜNYAKADIN

İrlandalı kadınlar ‘kürtaj hakkı’ için yine eylemdeydi

ROSA grubundan kadınlar ‘kürtaj yasağı’na karşı Handmaid’s Tale kıyafetleriyle eylem yaptılar

irlanda kürtaj hakkı1

HABER MERKEZİ– Tarihsel olarak devletin biçimlenişine de sirayet etmiş koyu Katolikliğin egemen olduğu İrlanda’da kadınlar hala “kürtaj hakkı”ndan yoksunlar. Ve bu durum İrlandalı kadınların son yıllardaki mücadelelerine konu olan bir sorun.

Doktorların kürtaj yapmayı reddetmesi nedeniyle bir anne adayının hayatını kaybetmesi üzerine 2013 yılında ülkede kürtajla ilgili yeni düzenlemeler yapılması da sorunu çözmedi. Zira anayasanın ilgili (sekizinci) maddesinde yapılan değişiklik “ancak annenin hayati tehlikesi bulunduğunda hamileliğin sonlandırılabileceği”ni söylüyor. Diğer durumlarda kürtaj yasağı geçerliliğini koruyor.

İrlandalı kadınlar dün işte bu 8. maddenin iptal edilmesi ve kürtaj yasağının kaldırılması talebiyle yine protesto gösterisi yaptılar.

Cinsiyetçiliğe ve baskılara karşı kadın hakları savunucusu ROSA grubundan kadınlar Handmaid’s Tale kıyafetleriyle dün Parlamento binası önünde toplandılar. Taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

irlanda kürtaj hakkı2

irlanda kürtaj hakkı3

Handmaid’s Tale, televizyonlarda kendisinden uyarlanarak dizi olarak ta yayınlanmaya başlanan, distopik hikayesi olan bir romanın adı.

Roman, kadınların bugünkü -sınırlı da olsa- haklarından bile çok gerilere götürülmüş erkek egemen totaliter bir toplumda geçen hikayeyi konu alıyor.

Margaret Atwood, romanında kadın haklarının bugünkü halinin tersine döndüğünde çıkacak sonuca ilişkin distopik bir hikaye kurgulamış. The Handmaid’s Tale, Amerika Birleşik Devletleri’nin parçası olan Gilead distopyasındaki totaliter toplum hayatını konu alıyor. Çevresel felaketler ve düşen doğum oranları karşısında, Gilead kadınlara devlet mülkü gibi davranan tutucu bir rejimle yönetilmektedir. Son kalan doğurgan kadınlar yöneticilerin evinde hizmetçi olarak çalışmaktadır. Ve hizmetçi kadınlar bu harap edilmiş dünyada popülasyonu arttırmak için cinsel köle olmaya zorlanmaktadırlar vs.

1985’te yayınlanmış kitap 1992’de Türkçe’ye “damızlık kızın öyküsü” olarak çevrilmiş!

irlanda kğrtaj hakkı4

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close