DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İşçiler örgütlenme hakkına saldırıya karşı açlık grevine başladı

Tekstil işçileri, temel işçi haklarına ve sendikalaşmaya yönelik saldırılara karşı direniyor

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de Avery Dennison şirketine ait bir tekstil fabrikasında işçiler, sendikal örgütlülüğe yönelik saldırıya ve işçi kıyımına karşı açlık grevine başladılar.

Patronun işçi düşmanı uygulamalarına ve kötü çalışma koşullarına karşı çıkan işçiler örgütlenme faaliyeti yürüttükleri için işten çıkarılan 41 işçinin geri alınmasını istiyorlar.

Konfeksiyon-tekstil işçileri sendikası GATWU ile birlikte hareket eden işçiler, fabrika yönetiminin yıllarca kendilerine yaptığı haksızlıklara son vermek için harekete geçtiler. Örgütlendiler, sendikalaşmaya çalıştılar. Bunu gören patronun ilk yaptığı iş örgütlenen işçilerden 41’ini işten atmak oldu.

Arkadaşlarının geri alınması ve örgütlenme üzerindeki baskıların son bulması için bugün açlık grevine başlayan işçilerin çalıştığı fabrikada, H & M, Adidas, Levi’s, Timberland gibi dünya markalarının etiketleri ilgili ürünlerin üzerine basma işlemleri yapılıyor.

Patron, 10 yıldır orada çalışan işçilerle dahi 6’şar aylık kısa süreli sözleşmeler dayatıyor. Aynı pozisyonda yıllarca çalışan işçilere bile bu şekilde en düşük seviyede ücretler ödeniyor.

Kısa vadeli sözleşmeler patronun elinde hak kazanımlarını engelleyen bir silah olarak kullanılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close