DÜNYAManşet

İşgal karşıtı eylemler sürüyor

HABER MERKEZİ-Kuzey Doğu Suriye direnişini sahiplenmek, Türk devletinin işgali ve katliamlarını protesto için Avrupa’nın birçok şehrinde çeşitli eylem biçimleri devam ediyor.

Eylemler aynı zamanda AB ülkelerinin katliamlar karşısındaki sessizliğini protesto için emperyalist kurumların önlerinde de sürüyor. Dinamik eylemlerin yapıldığı kentlerden birisi de Almanya’nın Köln kenti.

İşgal başladığından beri her gün tarihi Dom Kilisesi‘nin önü mesken tutuldu. Köln Rojava Savunma Platformu‘nun (Defend Rojava Platformu) organize ettiği eylem her gün 12:00‘de başlıyor. Açılan billgilendirme çadırı önünde çeşitli dillerden yayınlar yapılıyor, bildiriler dağıtılıyor. Akşam 18:00 ile 20:00 arası ise eyleme geçiliyor. Avrupa ülkeleri arası geçişin yoğun olduğu Dom Tren Garı’ndaki eylemlere ilginin yoğunluğu gözlemleniyor.

Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da ilk günden beri eylemlerde yerini almaya devam ediyor.

Dün akşam yapılan mitingde bir Türk faşistinin eylemcilere küfretmesi üzerine gerekli cevabın verilmesi sonrası polisle gerginlik yaşandı. Faşist kelepçelenip ilerde serbest bırakılırken, eylemcilerden bir genç tutuklanarak emniyete götürüldü. Eylemin sonlandırılmasını isteyen polise rağmen, sağanak yağış altında eyleme devam edildi, öfkeli sloganlar daha bir gür atılmaya başlandı.

Bu gün yine 12:00’de açılan çadır önünde saat 18:00’de toplanan kitle bir süre sonra” yürüyüşe geçti. Kentin işlek caddelerini dolaşan yürüyüş kolu önce 200 kişi ile başladı. Yoldaki yeni katılımlarla kısa sürede kalabalıklaştı.

Eylemde sık sık “Yaşasın Rojava Direnişi” “Kadın, Yaşam Özgürlük” “Almanya finanse ediyor, Erdoğan bombalıyor“ “Kadın çocuk katili Erdoğan” “Bütün işgalciler Kürdistan’dan defolun”  sloganları atıldı.

Eylem 19 Ekim Cumartesi günü Avrupa çapında yapılacak eylemler ve Almanya merkezli Köln kentinde yapılacak eylemin duyurusu ile sürdü.

Eylem işgal sona erene kadar her alanda eylem yapılacağı kararlılık vurgusu ile yarın buluşmak üzere sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close