DÜNYA

IŞİD’çiler Almanya’da kürt gencini katletti

 IŞİD’çiler tarafından öldürülen gencin Batı Kürdistan’lı göçmen olduğu bildirildi.

HABER MERKEZİ-Almanya’nın Almanyanin Oldenburg kentinde Çarşamba günü bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden gencin Abdulhenan Yakup isimli Batı Kürdistanlı bir mülteci olduğu öğrenildi.

Görgü tanıklarına göre cinayet orucu gerekçe yapan iki IŞİD sempatizanı tarafından işlendi.

ANF’nin haberine göre, 31 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00 sularında Batı Kürdistan’ın Efrin kenti doğumlu 33 yaşındaki Abdulhenan Yakup, Oldunburg kentinin trafiğe kapalı çarşısında iki IŞİD sempatizanının önce sözlü saldırısına uğradı. Suriyeli olduğu öğrenilen iki IŞİD sempatizanı Yakub’un elindeki dondurmayı görünce “Neden oruç tutmuyorsun?” şeklinde sözlü sataşmaya başladı.

Daha sonra sessizce arkasını dönüp gençlerden uzaklaşmak isteyen Yakup arkasını döndüğü sırada bıçaklı saldırıya uğradı. Göğüs ve vücudunun çeşitli yerinden çok sayıda bıçak darbesi alan Kürt mülteci, sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen olay yerinde hayatını kaybetti.

Eşi 8 aylık hamile olan Abdulhenan Yakup’un IŞİD’in Rojava’ya saldırmasının ardından 2 çocuğuyla birlikte 2 yıl önce Almanya’ya gelip sığınma talebinde bulunduğu öğrenildi. Civardaki esnafı şok eden cinayetin ardından harekete geçen polis ekipleri iki saldırganı olay yerinin yakınlarından gözaltına aldı.

Dün mahkemeye çıkartılan iki IŞİD sempatizanı saldırganlarından biri tutuklanırken, diğeri ise serbest bırakıldı. Tutuklanan 22 yaşındaki saldırganın bir süre önce Suriye’den gelip sığınma talebinde bulunduğu ve kolunda IŞİD’i çağrıştıran dövmelerin olduğu öğrenildi. Polis kaynakları ise saldırganın daha önce yaralama ve hırsızlık suçundan sicili bulunduğunu bildirdi.

Olay yere gelen Oldenburglular ise 2 Haziran’da çiçekler bırakarak IŞİD terörünü kınadılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close