DÜNYA

İspanyol polisi sandıklara el koyuyor

İspanyol polisi Katalonya’da oy verme merkezlerine saldırarak sandıklara el koyuyor

HABER MERKEZİ– Katalonya’da ‘bağımsızlık referandumu’ için binlerce kişi oy verme merkezlerine geldi. Katalanlar seçim merkezlerine akın ederken, İspanyol polisin saldırıları başladı.

Katalonya yerel hükümeti 2 bin 315 noktada oy kullanılacağını açıklarken, oy merkezleri arasında bulunan bazı okullar ise Katalanlar tarafından dün akşamdan beri işgal edilmişti.

İspanya İçişleri Bakanlığı, referandumu engellemek için 10 binden fazla polis ve askeri Barcelona sokaklarında görevlendirdi.

Oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu.

İspanya İçişleri Bakanlığı “yasa dışı bağımsızlık referandumuna izin vermediklerini ve tüm oy pusulalarına ve sandıklara el koymaya başladıklarını” açıkladı.

Saldırılara rağmen Katalanlar oy kullanmak için direniyor. Polisin çok sayıda gözaltı yaptığı bildiriliyor.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Jordi Turull, yaptığı basın açıklamasında “Kayıtlı olduğunuz oy kullanma merkezi kapatılmışsa açık gördüğünüz herhangi bir merkezde oy verebilirsiniz” dedi. Turull, evlerde basılmış oy pusulalarının da geçerli kabul edileceğini açıkladı. Turull, jandarmanın 9 milyondan fazla oy pusulasına el koyduğunu duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close