DÜNYAManşet

İsrail: Binlerce göçmen yürüdü

‘Ülkeyi gönüllü terk etme ya da hapis cezası’ dayatmasına karşı 15 bin kişi yürüdü

HABER MERKEZİ– İsrail’de yüzlerce Afrikalı göçmenlerin “ya ter et ya hapse gir” dayatmasını içeren yasa çerçevesinde hapis uygulamasının başlatılmasına karşı protesto gösterisi düzenledi.

Organizasyonunda İsraillilerin de yer aldığı Güney Tel Aviv’de yapılan gösteriye 15 binden fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

İsrail hükümeti, göçmenlerin girişlerini engellemek için başlangıçta, “süresiz gözaltı” ve “İsrail sığınmacı sistemine ulaşımı engellemek” gibi uygulamalar başlattı. İsrail Yüksek Mahkemesi, Eylül 2013’te “gözaltıların yasa dışı olduğuna” hükmetti. Hükümet ise “Göçmenlerin Necef’teki Holot merkezinde tutulduklarını” açıkladı.

Daha sonra, Aralık 2017’de “Yasa dışı sığınmacıların ülkeden zorla çıkarılmasına” izin veren yasayı onayladı.

‘Ya gönüllü ayrıl ya da hapse gir’

İsrail, göçmenlere 3 bin 500 dolar para ve bilet karşılığı gönüllü olarak ülkeyi terk edip kendi ülkelerine ya da üçüncü bir ülkeye gitme, aksi halde ise süresiz hapis cezasını dayatıyor.

Meclisten geçen yasada “31 Mart’a kadar İsrail’den çıkmayı kabul etmeyenlerin bu tarihten itibaren hapse atılması” öngörülüyor.

Sınır dışı edilmesi planlanan göçmenlerin çoğu 2006-2012 yılları arasında Eritre ve Sudan gibi ülkelerden gelenler.

Öte yandan, söz konusu yasa çıkmadan önce yaklaşık 20 bin kişi İsrail’in “gönüllü çıkış programı” kapsamında son 4 yılda sınır dışı edildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close