DÜNYA

İsrailliler aktivistler İsrail’i protesto etti

İsrailli aktivistler “İsrail hükümeti Kudüs’ü ateşe veriyor” sloganıyla Cumhurbaşkanlığı konutunun önünde gösteri düzenlediler.

israil-dedektör

HABER MERKEZİ– Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in Batı Kudüs’teki konutunun önünde toplanan İsrailli aktivistler, Mescid-i Aksa’nın kapılarına konulan metal arama dedektörlerini protesto etti.

Yaklaşık iki yüz kadar aktivist ellerinde, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’teki uygulamalarını protesto eden ve Aksa’nın kapılarına kurulan dedektörlerin kaldırılmasını talep eden pankartlar taşıdı.

“İsrail hükümeti Kudüs’ü ateşe veriyor” sloganıyla düzenlenen gösteride eylemciler, Aksa’nın kapılarına kurulan dedektörleri sembolize etmesi için kapı şeklinde benzer bir dedektörü Rivlin’in konutunun önüne getirdi.

İsrail’den geri adım

Bu arada, İsrail’in Kanal 2 televizyonu, “İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurulan metal arama detektörlerini kaldırarak yerine el detektörleri kullanma” kararı aldığını bildirdi. Ama bu konuda henüz resmi bir açıklama yok.

‘İsrail Aksa üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyor’

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi katletmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail işgal güçleri, Harem-i Şerif’in iki kapısını Pazar günü açmış ancak kapılara metal arama detektörleri yerleştirmişti.

İşgalci İsrail’in, Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları nedeniyle gerilimin yükseldiği Kudüs’te, 21 Temmuz’da cuma namazı sonrası başlayan saldırılarda en az 3 Filistin hayatını kaybederken, 193 kişi de yaralandı.

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu metal dedektörler vasıtasıyla Aksa Vakfınca kontrol edilen Harem-i Şerif’te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal dedektörlerin güvenlik gerekçesiyle değil Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close