DÜNYAManşet

İşsizler ordusu ve “Hayallerimizi çalamayacaksınız“ diyenler

Dünya işçi ve emekçileri on binlerle işsizler ordusunun saflarına katılırken, Lübnan ve İsrail’de olduğu gibi “Hayallerini çaldırtmamak” için kavgayı yükseltiyor.

Hava yolları şirketleri otomotivden sonra en fazla işçi kıyımı yapanlar arasında. ABD havacılık devi United Airlines’den sonra, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Emirates covid-19 salgını bahanesiyle iş gücünü yüzde 10 oranında azalttı. Ayrıca 9 bin kişinin işten çıkarılabileceğini duyurdu.

270 geniş gövdeli uçak filosuna sahip Orta Doğu’nun en büyük hava yolu şirketi, öncesinde 157 şehre uçuşu yaparken, Ağustos ortasından itibaren sadece 58 kente uçuş düzenlemeyi planlıyor.

Şirketin başkanı Tim Clark, şirketin normale dönmesinin en az 4 yıl alabileceğini ifade etti ve işten çıkarmaların artabileceğini söyledi. Clark yüzde 10 civarında personelin işten çıkarıldığını, bu oranın yüzde 15’e yükseltilmesinin olası olduğunu iletti.

“Pandemi sürecinde hava yollarında yaşanan en büyük kriz“ olduğu yalanını, Dubai merkezli hava yolu firmasının, Mart ayında yıllık kar oranında yüzde 21’lik bir artış olduğu açıklaması yeterince açıklıyor.

“Hayallerimizi Çalamayacaksınız” eylemleri

Lübnan’da giderek derinleşen ekonomik kriz, artan işsizlik ve yoksulluğa karşı eylemler devam ediyor. Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizlerden birini yaşadığı değerlendirmeleri yapılıyor. Ülkede dolarla işlem gören yakıt maddesi teminindeki sıkıntılar nedeniyle elektrik kesintileri yaşanmaya devam ediyor. Beyrut’a günde 6, diğer bölgelere ise 4 saat elektrik verilebiliyor.

Beyrut’ta Riad el-Solh Meydanı’nda bir araya gelen eylemciler, hayat pahalılığını ve hükümetin finans kuruluşlarını koruyan politikalarını protesto etti. Eylemciler daha sonra Bankalar Birliği’ne ve Lübnan Merkez Bankası’na yürüdüler.

Kuzeydeki Trablusşam kentinde de “Hayallerimizi Çalamayacaksınız” sloganıyla eylemler gerçekleştirildi. Güneydeki Nabatieh şehrinde ise eylemciler Merkez Bankası dışında gösteri düzenledi. Baalbek kenti de benzer eylemlere sahne oldu.

2019’dan beri süren gösteriler pandemi dolayısıyla alınan tedbirler sonucu Mart ortasından itibaren giderek sönümlenir gibi olsa da, Trablus’ta sokağa çıkan emekçiler “Korona değil, açlık öldürüyor” diyerek yeni bir dalganın startını verdiler. Ardından başkent Beyrut’ta sokağa çıkan kitleler bankalar başta olmak üzere büyük oteller ve fahiş fiyatların olduğu mağazaları ateşe verdiler. Eylemlerin başladığı Ekim 2019’dan beri göstericilere polis saldırısında ise bine yakın insan gerçek mermilerle vurularak yaralanmıştı.

İsrail’de hükümete güvensizlik eylemleri
İsrail’de binlerce kişi koronavirüs salgını döneminde derinleşen ekonomik kriz nedeniyle sokağa çıktı. Tel Aviv’de bulunan Rabin Meydanı’nda 10 bine yakın kişi bir araya geldi.

Eylemciler Başbakan Benyamin Netanyahu ve Finans Bakanı Israel Katz’ın salgında destek sözü verdiklerini hatırlatarak, hükümetin salgın döneminde verdiği sözleri tutmadığını ifade ettiler. Eylemde yapılan konuşmalarda hükümete olan güvensizlik vurgulandı ve eylemlere devam edileceği belirtildi.

İsrail’de koronavirüs salgının başladığı Mart ayından bu yana işsizlik oranı yüzde 21 artış gösterdi. Ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı 37 bin 464’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 354’e ulaştı.

Daha fazlası

İlgili

Close