DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İsveç grev hakkını gaspetmeye hazırlanıyor

İnşaat işçilerinin grevini OHAL’le yasaklayan Kanada’dan sonra İsveç de grevleri kısıtlayacak saldırı hazırlıkları yapıyor.

HABER MERKEZİ– Götebourg’da liman işçilerinin zaman zaman greve dönüşen mücadelelerin baskılanması için, patronların isteği üzerine İsveç hükümeti harekete geçti. Grev hakkının kısıtlanması gündemde.

Evrensel’in haberine göre, Sosyal Demokrat İşçi Partili Çalışma Bakanı Ylva Johansson, İsveç Aracılık Enstitüsüne grev hakkının sınırlandırılması için araştırma yapma görevi verdi.

Son bir yıldır Göteborg Limanındaki konteyner terminalinde, işçiler ile liman işletmesini üstlenen taşeron APTM şirketi arasında anlaşmazlık yaşanıyor. İşyerindeki işçilerin yüzde 85’i bağımsız Liman İşçileri Sendikasının üyesi olmasına karşın işyerinde İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesi Nakliyat İşçileri Federasyonunun sözleşmesi geçerli.

Sendikalarının tanınması için işçilerin zaman zaman grev ve direnişe gitmelerinden rahatsız olan işveren örgütleri; İsveç İşverenler Konfederasyonu (Svensknäringsliv) ve İsveç Ticaret Odası (Handelskammaren), liman işçilerinin iş barışını ve İsveç Modeli’ni işlemez hale getirdiğini iddia ederek grev hakkının sınırlandırılmasını talep ettiler. APTM İşvereni de eylemci işçilere lokavt uygulayarak misilleme yaptı.

Uzun süre işverenlerin çağrısına sessiz kalan Çalışma Bakanı Ylva Johansson’un görevlendirdiği Aracılık Enstitüsü, bu güne kadar yapılan grev ve direnişleri inceleyecek ve grev hakkının sınırlandırılması için alınması gereken önlemleri belirleyip aralık ayında hükümete bildirecek.

Hükümetin kararı patronlar tarafından memnuniyetle karşılandı

İsveç Limanları İşverenler Örgütü Genel Müdürü Joakim Ärlund, “Toplusözleşme imzalayan ciddi şirketler çok pahalıya mal olan grev ve ambargolara uğramamalı. Göteborg Limanı İsveç’in dış ticaretinin merkezidir ve son bir yılda korkunç olaylara sahne oldu. Yeni çıkacak yasanın sorumlu işveren ve sendikalar için düzeni garanti etmesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

İşçiler ve sendikalar ise hükümetin grevleri kısıtlama çabasına tepkili.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close