KADINManşet

Kadınların çoğu kendi evinde öldürülüyor

Birleşmiş Milletler’in (BM) son raporuna göre dünya genelinde her gün 137 kadın, eşi ya da bir yakını tarafından öldürülüyor.

HABER MERKEZİ- 2017 yılında 87 bin kadın erkek şiddetiyle öldürüldü, bunlar arasında 30 bin kadın partneri (sevgilisi ya da eşinin) saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporunda belirtilen bu durum kadınların öldürülmelerinin en muhtemel olan yerin yine kendi evleri olduğunu ortaya koyuyor.

Asya ülkeleri geçen yıl kadınların sayıca en fazla öldürüldüğü yer olurken Afrika ülkelerinde her 100 bin kadın başına 3.1 ölüm gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde bu oran 100 bin kadın başına 0.1 düzeyinde.

Avrupa’da da durum aynı

Avrupa’da kadınların öldürülme oranı dünya ortalamasının en düşüğü olsa da, öldürülen kadınların yüzde 38’ini erkek arkadaşı ya da eşi tarafından öldürülenler oluşturdu. Bu durum Afrika’da olduğu gibi Avrupa’da da kadınların en fazla şiddete maruz kaldıkları yerin içinde yaşadıkları evleri olduğu gerçeğine işaret ediyor.

Türkiye’de şiddet gördüğünü bildiren kadınların sayısı artıyor

Raporda İstanbul’da 2012 yılında imzalanan „Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi“nden sonra Türkiye’de şiddet gördüğünü resmi makamlara bildiren kadınların sayısının arttığı belitildi.

Türkiye ile birlikte 25 ülkenin imzacı olduğu „Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi“ Türkiye’de 1 Ağustos 2014 tarihi itibari ile yürürlüğe girmişti.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close