DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Kamboçya: 5 bin işçi iş bıraktı, patron ‘talepleri kabul etti’

Tekstil fabrikasında kadın işçiler baskıları protesto etti, ‘taleplerinin kabul edilmesi’ üzerine iş başı yapma kararı aldı

HABER MERKEZİ– Son yıllarda dünya tekstil sanayinin kaydırıldığı ülkelerden biri olarak Kamboçya’da, You Li International’a ait bir tekstil fabrikasında, ezici çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler, işletme yönetiminin baskılarını, kendilerine köle gibi davranmasını ve kötü çalışma koşullarını protesto etmek için Cumartesi günü greve çıktı. Patronun bugün “taleplerini kabul ettiğini” bildirmesi üzerine işe dönme kararı aldılar.

İşçiler, fabrikada yapılan yönetim değişikliğiyle birlikte son aylarda üzerlerindeki baskıların arttığını ve çalışma koşullarının daha da kötüleştiğini, bu nedenle iş bıraktıklarını açıkladılar.

Fabrikaya gecikmeli gelen işçiler üzerinde baskı uygulandığını, arkadaşlarından ayrı bir yerde hapsedildiklerini aktaran işçiler, hamile işçileri aşağılayıcı davranışlarda bulunulduğunu ve kısa süreli iş sözleşmelerinin hiç bir ödeme yapılmaksızın feshedildiğini söylediler.

Öte yandan, ücretlerin düzenli ödenmediğinden şikayetçi olan işçiler, ödemelerin zamanında yapılmasını ve patronun sıkça yaptığı üzere bir kaç aylık kısa süreli sözleşme uygulamasına son verilmesini istediler.

Fabrika yönetimi ile, Çalışma Bakanlığından bir yetkilinin de hazır bulunduğu bir görüşme gerçekleştirildi.

“İnsanca muamele ve saygı görmek” istediklerini belirten işçiler, patronun “taleplerinizi karşılayacağız” sözü üzerine eylemlerini bitirdiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close