DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Kanada’da ‘hava’da grev

Uzun çalışma saatlerini dayatan ve işten atmalara hazırlanan patronlara karşı Kanada’nın en yoğun havaaalanlarında işçiler greve gitti

kanada-hava-grevi

HABER MERKEZİ– Kanada’nın en yoğun havalimanındaki yaklaşık 700 “yer çalışanı”, patronların dayattığı kötü sözleşme teklifini reddedip Perşembe (dün) akşamı greve gitti. Grevci işçiler, Toronto’nun Pearson Uluslararası Havaalanı’nda yürüyüş gerçekleştirdiler.

Toronto Büyükşehir Belediye Hava Meydanları İşletmesi (GTAA) ise işçilerin sorunlarına çözüm bulmak yerine“daha önce bir grev ya da iş gücü kesintisi durumunda bir acil durum planı hazırladığını“ belirtti!

Grevci işçiler, bagaj bölümü, kargo işleri, kabin temizleyicileri ve diğer yer işlerinde çalışanları ve Swissport havayolu hizmetleri için uçakları çeken bazı işçileri kapsıyor.

23 Temmuz’da süresi dolan sözleşmeyi yenilemek için yapılan görüşmelerde Swissport patronları kötü bir sözleşme önerdiği gibi işten atmalara da hazırlanıyor.

Patronlar, işçilerin “tüm haklardan yararlanması için en az 30 saat çalışmalarını“ ve uzun çalışma saatlerine uyulmasını dayatıyor.

Sendika ise, Swissport’un yeni bir sözleşme için kabul edilemez koşullar önerdiğini, geçtiğimiz Mayıs ayında dışarıdan “250 geçici işçi çalıştırma“ kararı aldığını ve buna karşı çıktıklarını belirterek “ne yazık ki, şirket işçiler üzerinde kötü bir anlaşma yapmakta ısrar ediyor” açıklaması yaptı.

Diğer taraftan grevci işçiler eylemlerini etkili kılacak önlemler almak yerine patronlar karşısında kendilerini zayıflatacak şekilde “herhangi bir tür uçuş ya da buna benzer şeyleri engellemeye çalışmayacağız” diyorlar.

Grevin devam edip etmeyeceği patronlarla yapılacak muhtemel görüşmelerin seyrine bağlı olacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close